Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներն այսօր Պետերբուրգում կքննարկեն ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցը
20/06/2016 10:30
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սանկտ Պետերբուրգում այսօր կհանդիպի Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հետ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցով, փոխանցում է «Тасс» լրատվական գործակալությունը:
Ինչպես ավելի վաղ լրագրողներին հայտնել էր ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, «սպասվում է, որ սկզբում Պուտինը առանձին հանդիպումներ կունենա Սարգսյանի և Ալիևի հետ, ապա երեք նախագահները միասին բանակցություններ կվարեն»:
Ուշակովն ընդգծել է, որ Կրեմլը պատրաստվում է ակտիվ քայլեր ձեռնարկել՝ աջակցելու կողմերին խնդրի կարգավորման համար՝ հիշեցնելով, որ Ռուսաստանը որոշիչ դեր է ունեցել 2016 թվականի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմական գործողությունների դադարեցման հարցում:
Պուտինը այդ ժամանակ մի քանի հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ, Մոսկվա են հրավիրվել  երկու երկրների գլխավոր շտաբերի ղեկավարները, և ապրիլի սկզբին Երևան և Բաքու է այցելել Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Մենք հիմա մեր միջնորդական առաքելություն ենք կիրառում, իհարկե, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ ամբողջական համաձայնությամբ՝ հիմնվելով  այն սկզբունքների վրա, որոնք առաջարկվել են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահների կողմից 2009-2013 թ ընկած ժամանակահատվածում»,-ասել է Ուշակովը:

Президенты Армении, России и Азербайджана обсудят сегодня в Санкт-Петербурге урегулирование в Карабахе
20/06/2016 10:39
Президент России Владимир Путин в Санкт-Петербурге обсудит с лидерами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым урегулирование нагорно-карабахского конфликта, передает  ТАСС.
Как сообщил ранее журналистам помощник президента РФ Юрий Ушаков, "предполагается, что в начале Путин встретится по отдельности с Саргсяном и Алиевым, а затем уже три президента проведут переговоры вместе".
Кремль намерен предпринять активные шаги, чтобы оказать содействие сторонам в урегулировании этого конфликта, подчеркнул Ушаков, напомнив, что Россия уже сыграла решающую роль в прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе в начале апреля 2016 года. Путин тогда, в частности, провел несколько телефонных разговоров с президентами Армении и Азербайджана, в Москву были приглашены начальники генеральных штабов этих двух стран, и в начале апреля Ереван и Баку посетил премьер-министр России Дмитрий Медведев.
"Сейчас мы проложим свою посредническую миссию, естественно, в полном взаимодействии с другими сопредседателями минской группы ОБСЕ, на основе принципов, которые были предложены в соответствии с заявлениями президентов России, США и Франции в период с 2009 по 2013 годы", - сказал Ушаков. Эти принципы, в частности, говорят о недопустимости силового решения Нагорно-Карабахской проблемы.