Սանկտ Պետերբուրգում նախագահներն ընդունել են եռակողմ հայատարարություն. Ղարաբաղյան կարգավորմանը նոր թափ կհաղորդվի
20/06/2016 20:15
Սանկտ Պետերբուրգում ավարտվեց Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը: Նախագահները պայմանավորվել են նոր թափ հաղորդել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, հանդիպումից հետո լրագրողներին ասաց ՌԴ ԱԳՆ Սերգեյ Լավրովը, գրում է «ТАСС»-ը:
«Բացի այն, որ մենք առանձնացրել ենք բանակցային գործընթացի ակտիվացմանն ուղղված հստակ քայլեր, նախագահները համաձայնության են եկել նաև եռակողմ հայտարարության շուրջ: Դրանում նախագահները հաստատում են իրենց պատրաստակամությունը շփման գծում իրավիճակի կայունացման, հակամարտության գոտում աշխատող ԵԱՀԿ դիտորդների թվի ավելացման վերաբերյալ, ինչպես նաև համաձայնում են ստեղծել պայմաններ՝ հակամարտության կարգավորման քաղաքական գործընթացում առաջընթաց գրանցելու համար», - ասել է Սերգեյ Լավրովը:
ՌԴ արտգործնախարարն ընդգծել է, որ վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում «լուռ է, ու զինադադարը լիովին պահպանվում է»:
Սերգեյ Լավրովը նաև լրագրողների ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ «միջադեպերի բացառմամբ ու հետաքննությամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ քարտուղարությունը»:

Саргсян, Путин и Алиев договорились придать дополнительную динамику карабахскому урегулированию - Лавров
20/06/2016 20:04
Президенты РФ, Азербайджана и Армении договорились придать дополнительную динамику урегулированию в Нагорном Карабахе. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров по итогам переговоров Владимира Путина, Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна в Петербурге.
"Помимо того, что мы наметили конкретные шаги по активизации переговорного процесса, президенты согласовали трехстороннее заявление, в котором подтверждается их приверженность нормализации обстановки на линии соприкосновения, содержится их согласие на увеличение наблюдателей ОБСЕ, которые работают в зоне конфликта, и выражается приверженность созданию условий для того, чтобы был устойчивый прогресс в переговорах по политическому урегулированию конфликта", - сказал глава МИД РФ, передает ТАСС.
В последние дни на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе "наблюдается тишина, перемирие в целом соблюдается", констатировал также Сергей Лавров.
Отвечая на вопросы журналистов после переговоров президентов, Лавров отметил, что соблюдение перемирия отмечено в совместном заявлении лидеров. Он обратил внимание на то, что "предотвращением инцидентов, расследованием инцидентов занимается секретариат ОБСЕ".