Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումն ուղղված էր վստահության հաստատմանը. Ֆրանսիայի դեսպան
Ռուսաստանի նախագահի միջնորդությամբ հունսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումն ուղղված է կողմերի միջև վստահության հաստատմանը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն։
«Չխորանալով հարցերի մեջ կարող եմ նշել, որ, երբ երկու երկրների նախագահները հանդիպում են, տեղի է ունենում շփում, որը ուղղված է վստահության հաստատմանը, ինչը ինքնին լավ նշան է։ Առանց երկխոսության չի կարող լինել խնդրի քաղաքական լուծում, երկուստեք ճանաչելու գործընթաց ևս չի կարող լինել։ Այս հանդիպումները օգնում են, որ կողմերը կարողանան ըմբռնեն, ընդունեն և պատկերացնեն միմյանց դիրքորոշումները», - նշեց Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն։
Պետերբուրգյան հանդիպման արդյունքում նախագահների կողմից ընդունված հայտարարությունը նա դրական գնահատեց՝ նշելով, որ դրանում ամրագրված գաղափարը՝ կազմակերպել կանոնավոր հանդիումներ, շատ ողջունելի է։
«Ես՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ներկայացուցիչ, կարող եմ հայտարարել, որ Ֆրանսիան պատրաստակամություն ունի աջակցել բանակցային այս գործընթացին», - ասաց դեսպանը։

Посол Франции: Встреча президентов Армении и Азербайджана была направлена на установление доверия
Встреча президентов Армении и Азербайджана по карабахскому урегулированию была направлена на установление доверия между сторонами, заявил посол Франции в Армении Жан-Франсуа Шарпантье.
«Могу сказать, что, когда встречаются президенты двух стран, обмениваются мнениями, то эти встречи направлены на установление доверия, что уже является хорошим знаком. Без диалога не может быть политического решения вопроса. Эти встречи помогают, чтобы стороны приняли, обозначили позиции», - сказал посол сегодня журналистам.
Он указал на важность принятого по итогам встречи совместного заявления, приветствовав готовность продолжить регулярные встречи.
«Я, как представитель страны-сопредседателя Минской группы, могу заявить, что Франция готова содействовать переговорному процессу», - заявил посол.