Ֆրանսիան պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում կազմակերպել
Ֆրանսիան, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր արդեն հայտարարել է, որ պատրաստ է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցով Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում կազմակերպել, հայտարարել է Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպան Օրելիյա Բուշեն, փոխանցում է «РИА Новости» լրատվական գործակալությունը:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագհները՝ լինելով միջնորդներ, շարունակելու են իրենց պարտականությունները կատարել, ինչպես նաև ջանքեր են ներդնելու կողմերի միջև վստահության ամրապնդման և հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման համար: Ֆրանսիան՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, արդեն հայտարարել է, որ պատրաստ է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում կազմակերպել», - դեսպանի խոսքերն է մեջբերել «АПА» լրատվական գործակալությունը:
Նրա խոսքերով, Ֆրանսիան՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ողջունում է Սանկ Պետերբուրգում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումը:
«Հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հնարավոր է հասնել միայն մշտական եւ անկեղծ երկխոսության միջոցով», - հայտարարել է Բուշեն:

Франция заявила о готовности организовать встречу глав Азербайджана и Армении
Франция как страна сопредседатель Минской группы (МГ) ОБСЕ уже заявила о готовности организовать встречу президентов Армении и Азербайджана по нагорно-карабахскому урегулированию, заявила во вторник посол Франции в Азербайджане Орелия Буше, сообщает РИА Новости.
"Сопредседатели МГ ОБСЕ, будучи посредниками между сторонами конфликта, продолжат выполнять свои обязательства, а также прилагать усилия в направлении укрепления доверия и всестороннего мирного урегулирования конфликта. Франция как страна сопредседатель МГ ОБСЕ уже заявила о готовности организовать встречу президентов Азербайджана и Армении", - цитирует посла агентство АПА.
По ее словам, Франция как страна сопредседатель Минской группы ОБСЕ приветствует итог трехсторонней встречи в Санкт-Петербурге.
"Мирного урегулирования конфликта можно добиться лишь посредством постоянного и искреннего диалога", - заявила Буше.