Նալբանդյան. Պետերբուրգում ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել
22/06/2016 16:13
Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովին ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծմանը վերաբերող որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել, պատասխանելով «Արմենպրեսի» հարցին ասել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ մեկնաբանելով  Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովի հայտարարությանը:
Նա նշել էր, որ որ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք է բերվել հակամարտությունը փուլային տարբերակով լուծելու պայմանավորվածություն:
«Հանդիպմանը նախապատվություն է տրվել կարգավորման փուլային տարբերակին: Այն է՝ հակամարտությունը պետq է լուծել փուլային եղանակով՝ սկզբում ազատվում են հինգ շրջանները, այնուհետև ևս երկու շրջան: Դրանից հետո որոշվելու է ԼՂ կարգավիճակը: Կողմերը համաձայնության են հասել այս հարցերի շուրջ», - ասել էր Ն.Մամեդովը:
«Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի փաթեթային կարգավորմանը, ապա առաջին հերթին դրա հիմքում, ինչպես բազմիցս հայտարարվել է, պետք է ընկած լինի Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման ճանաչումը»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Արտգործնախարարն ընդգծել է, որ այս փուլում Ադրբեջանը պետք է անվերապահորեն կատարի Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաժողողովներին ձեռք բերված և վերահաստատված պայմանավորվածությունները՝ նախևառաջ բացառապես խաղաղ ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորում, 1994-1995թթ. զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի հարգում, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնում։
«Այս ամենը թույլ կտա համապատասխան պայմաններ ստեղծել՝ հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները վերսկսելու համար», - ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա ընդգծել է՝ Նովրուզ Մամեդովը երբեք չի մասնակցել որևէ բանակցությունների։ Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովը բացառություն չէր։
Վերջին հանդիպման ժամանակ նա ներկա է գտնվել միայն աշխատանքային ճաշին, որի ընթացքում քննարկվել է բացառապես միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ավելացման հարցը։

Эдвард Налбандян: На встрече в Санкт-Петербурге договоренности о решении карабахского конфликта не достигнуто
«На саммите в Санкт-Петербурге какой-либо договоренности о разрешении карабахской проблемы не было достигнуто. Что касается пакетного урегулирования вопроса, то, в первую очередь, в основе этого, как неоднократно было заявлено, должно быть заложено признание Азербайджаном права народа Арцаха на самоопределение и его реализацию», - заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос государственного информационного агентства «Арменпресс».
«На данном этапе Азербайджан должен беспрекословно выполнить достигнутые и подтвержденные на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, в первую очередь, урегулирование проблемы исключительно мирным путем, соблюдение бессрочных трехсторонних соглашений о перемирии от 1994-1995 гг, создание механизмов расследования инцидентов, а также расширение полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. Все это позволит создать соответствующие условия для возобновления переговоров по урегулированию проблемы», - заявил глава МИД Армении.
Э.Налбандян также отметил, что заместитель главы администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов никогда не присутствовал ни на одном из переговоров.
«Саммит в Санкт-Петербурге не был исключением. На последней встрече он присутствовал лишь на рабочем обеде, на котором исключительно обсуждался вопрос о создании механизмов расследования инцидентов и расширения полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ», - заявил глава МИД Армении.
Ранее заместитель главы администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов заявил, что на саммите в Санкт-Петербурге достигнута договоренность о поэтапном урегулировании карабахского вопроса.
«Поэтапное урегулирование предусматривает сначала освобождение пяти оккупированных районов Азербайджана, затем еще двух районов», - сказал Н.Мамедов в среду в интервью азербайджанским телеканалам.
По его словам, после освобождения этих районов будет решен вопрос с коридором, "а потом будет определяться статус Нагорного Карабаха".