Մեթյու Բրայզա. Սանկտ Պետերբուրգում նախագահների եռակողմ հանդիպումը դրական գործոն է
Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով դրական գործոն է, ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ, Հարավային Կովկասի հարցերով պետքարտուղարի նախկին օգնական Մեթյու Բրայզան:
«Ղարաբաղյան հարցով Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը ստեղծեց բարենպաստ հոգեբանական մթնոլորտ քաղաքական գործընթացի հետագա զարգացման համար: Ակնկալիք չկար, որ հանդիպումից հետո լինելու են մեծ փոփոխություններ կամ հարցի լուծում: Հանդիպումն ամրապնդել է մայիսի 16-ին Վիեննայում ձեռք բերված համաձայնությունները: Որոշվել է ավելացնել ԵԱՀԿ դիտորդների թիվը: Ընդհանուր առմամբ, այս հանդիպման փաստը դրական է»,- Մեթյու Բրայզայի խոսքերն է փոխանցում Trend-ը:
Նա ընդգծել է՝ հանդիպմանն իր մասնակցությամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցանկացել է իրեն ներկայացնել որպես խաղաղապահ ու այդպիսով ազդել ԵՄ-ի վրա՝ ՌԴ դեմ կիրառվող պատժամիջոցները վերացնելու համար:

Мэтью Брайза считает встречу по Карабаху в Петербурге положительным фактом
Трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана по нагорно-карабахскому урегулированию в Санкт-Петербурге является положительным фактом, заявил экс-сопредседатель МГ ОБСЕ от США, экс-помощник госсекретаря по Южному Кавказу Мэтью Брайза.
"Саммит по карабахскому конфликту в Санкт-Петербурге создал благоприятную психологическую атмосферу для дальнейшего продвижения политического процесса. Глобальных изменений и прорыва в решении конфликта после встречи не ожидалось. Встреча закрепила результаты, достигнутые в Вене 16 мая. Было решено увеличить число наблюдателей ОБСЕ. В целом то, что встреча состоялась, это, безусловно, положительный факт", - цитирует Брайзу агентство Тренд, передает РИА Новости.
По его словам, своим участием во встрече президент России Владимир Путин хочет закрепить за собой имидж миротворца и тем самым повлиять на ЕС в плане снятия санкций, наложенных на РФ после кризиса в связи с Украиной.
"Участие Владимира Путина во встрече можно расценивать положительно, ведь в конечном счете встреча проходила в рамках МГ ОБСЕ", - сказал экс-помощник госсекретаря США.