ԵԱՀԿ գործող նախագահ Վալտեր Շտայնմայերը պատրաստվում է այցելել Լեռնային Ղարաբաղ
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Գերմանիայի արտգործնախարար Վալտեր Շնայնմայերը պատրաստվում է այցելել Լեռնային Ղարաբաղ, հաղորդում է Ria.ru-ն:
Համաձայն ԵԱՀԿ մամուլի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության՝ Վ. Շտայնմայերն այսօր Բեռլինում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ քննարկել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը:
«Վալտեր Շտայնմայերը ողջունել է առաջընթացը, որը գրանցվել է հրադադարի ռեժիմի պահպանման հարցում: Հանդիպման մասնակիցները համաձայնել են, որ հրադադարի կայունությունն ու վերադարձը քաղաքական բանակցություններին անփոխարինելի են: Քննարկվել են նաև Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետագա քայլերն, ինչպես նաև՝ Վալտեր Շտայնմայերի առաջիկա տարածաշրջանային այցի հետ կապված հարցեր»,- ասվում է ԵԱՀԿ մամուլի գրասենյակի հայտարարության մեջ:

Председатель ОБСЕ Штайнмайер намерен посетить Нагорный Карабах
Председатель ОБСЕ, глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер собирается посетить Нагорный Карабах, об этом в четверг сообщили в пресс-службе организации, передает РИА Новости.
Как следует из сообщения, Штайнмайер обсудил с сопредседателями Минской группы (МГ) ОБСЕ карабахское урегулирование в Берлине.
"Штайнмайер приветствовал недавние улучшения в поддержании режима прекращения огня. Участники встречи согласились, что устойчивый режим прекращения огня и возвращение к политическим переговорам остаются незаменимыми. В ходе сегодняшних переговоров также были обсуждены возможные дальнейшие шаги по достижению урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также планы предстоящего визита Штайнмайера в регион", - говорится в заявлении по итогам встречи.