ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալը հայտնել է, թե որ դեպքում հնարավոր կլինի ուղիղ չվերթներ իրականացնել ՀՀ և ԱՄՆ միջև (Տեսանյութ)
27/06/2016 19:25
Հայաստան-ԱՄՆ ուղիղ չվերթների իրականացումը տնտեսական և բիզնես գործոնների վրա պետք է հիմնված լինի, Aysor.am-ին և «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Բրիջիթ Բրինքը:
«Ես կցանկանայի այդ հավանականությունը տեսնել: Եթե դա լինի, ապա այն կլինի բիզնես որոշում: Մենք տեսնում ենք այն բարեփոխումները, որ արվել են Հայաստանում բաց երկնքի քաղաքականության ոլորտում: Դա հնարավություն է տալիս շատ թռիչքներ իրականացնել Հայաստանից և հակառակ ուղղությամբ», - ասաց Բրիջիթ Բրինքը՝ պատասխանելով հարցին, թե հավանականություն կա՞ արդյոք ուղիղ չվերթներ իրականացնել Հայաստանի և ԱՄՆ միջև:
«Այդ որոշումը հիմնված կլինի տնտեսական և բիզնես գործոնների վրա: Երբ Հայաստանի տնտեսությունը, տուրիստական բիզնեսը աճի, եթե Հայաստանը դառնա տարածաշրջանի առաջատարը, ինչը կլինի ֆանտաստիկ, երբ վերացվեն պոտենցիալ խոչընդոտները՝ ինչպիսիք են կոռուպցիան, դատական համակարգը լինի անկախ, տարածաշրջանային հակամարտությունները լուծվեն, այդ դեպքում ամեն ինչ հնարավոր է: Մենք աջակցում ենք Հայաստանին ընտրության հնարավորությունների հարցում և որպես կառավարություն անում ենք այն, ինչ կարողանում ենք, բայց դա բիզնես որոշում է և կկայացվի բիզնեսի գործոններից ելնելով», - հայտարարեց Բ.Բրինքը:

Бриджит Бринк: Решение о прямом авиасообщении между Арменией и США будет принято, исходя из бизнес-факторов
27/06/2016 19:47
Решение об осуществлении прямых авиарейсов между США и Арменией должно быть основано на экономических и бизнес-факторах, заявила в интервью Aysor.am и телекомпании «Армения» заявила помощник госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Бриджит Бринк.
«Я бы желала видеть такую возможность. Если это произойдет, то оно станет бизнес-решением. Мы видим реформы, которые осуществлены в Армении в сфере политики «открытого неба». Это предоставляет возможность осуществлять из Армении и в обратном направлении множество рейсов», - сказала Б.Бринк.
По ее словам, это решение будет основано на экономических и бизнес-факторах.
«Когда экономика Армении, туристический бизнес зарегистрируют рост, если Армения станет лидером в регионе, что станет превосходным событием, когда будут устранены потенциальные препятствия, каковым является коррупция, судебная система будет независимой, будут решены региональные конфликты, то в этом случае все возможно. Мы содействуем Армении и делаем все возможное, но это бизнес-решение и будет принято, исходя из этого», - пояснила она.