Բրիջիթ Բրինք. ԼՂ հակամարտության կարգավորումը Հայաստանը տարածաշրջանային խաչմերուկ կդարձնի (Տեսանյութ)
Լեռնային Ղարաբաղի չլուծված հակամարտությունը խանգարում է Հայաստանին օգտվել իր աշխարհագրական կարևոր դիրքից, Aysor.am-ին և «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Բրիջիթ Բրինքը:
«Այս խնդրի լուծումը մեծ ներուժ կարող է պարունակել Հայաստանի տնտեսության աճի համար: ԱՄՆ-ն իր հերթին անում է այն ամենը, ինչ կարողանում է ԼՂ հարցի լուծման համար», - ասաց Բ.Բրինքը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն ամբողջությամբ աջակցում է Հայաստանում տնտեսական զարգացմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային տնտեսական զարգացմանը:
«Հայաստանը տարածաշրջանում կարևոր դիրք ունի, այն խաչմերուկ է արևելքի և արևմուտքի համար, ուստի Հայաստանը կարող է խաչմերուկ դառնալ առևտրի, մարդկանց, ծառայությունների համար, ինչը շատ կարևոր է», - ասաց Բ.Բրինքը:

Решение карабахского вопроса превратит Армению в региональный перекресток – Госдеп (Видео)
Нерешенный нагорно-карабахский конфликт препятствует Армении пользоваться своим важным географическим расположением, заявила помощник госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии, сопредседатель армяно-американской межправкомиссии по экономическому сотрудничеству Бриджит Бринк.
«Решение этого вопроса содержит в себе большой потенциал для роста экономики Армении. США, в свою очередь, делает все возможное для решения карабахского вопроса», - сказала Б.Бринк в интервью Aysor.am и телекомпании «Армения».
По ее словам, США полностью содействуют экономическому развитию Армении, а также региональному экономическому развитию.
«Армения имеет важное место в регионе, это перекресток для востока и запада, так что Армения может стать перекрестком для торговли, людей, услуг, что очень важно», - заявила представитель Госдепа США.