Շարմազանով. ՀՀ ԶՈՒ ազատ և անկաշկանդ են Արցախում պաշտպանական գործողություն իրականացնելու համար
Հայ-ռուսական միավորված համակարգ ստեղծելու մասին համաձայնագիրը չի վերաբերում Լեռնային Ղարաբաղին, ասաց պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը խորհրդարանում համաձայնագրի քննարկման ժամանակ:
«Համաձայնագրի դրույթները չեն տարածվում Արցախի վրա, սակայն մեր ռազմական դոկտրինով ՀՀ-ն հանդիսանում է Արցախի անվտանգության ապահովման երաշխավորը», - նշեց Ա.Նազարյանը:
Նրա խոսքով՝ հավանական պատերազմը միայն Արցախին չի վերաբերում: «Կարող է և հայկական կողմն էլ լինի: Այ այդ ժամանակ ամեն ինչ կերևա: Մենք բավարարից բարձր ՀՕՊ միջոցներ ունենք, ինչի շնորհիվ ապահովում ենք մեր անվտանգությունը», - հայտարարեց պաշտպանության փոխնախարարը:
Իր հերթին ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ ՀՀ Զինված ուժերը «ազատ և անկաշկանդ են լինելու Արցախում ցանկացած պաշտպանական գործողություն իրականացնելու համար»:

Шармазанов: ВС Армении свободны в действиях по обеспечению безопасности в Нагорном Карабахе
Армяно-российское соглашение об объединенной системе ПВО не касается Нагорного Карабаха, заявил в парламенте на обсуждении документа заместитель министра обороны Армении Ара Назарян.
«Положения соглашения не распространяются на Арцах, однако нашей военной доктриной Армения является гарантом обеспечения безопасности НКР», - отметил А.Назарян.
По его словам, армянская сторона для обеспечения своей безопасности располагает всеми необходимыми системами ПВО.
В свою очередь, вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов отметил, что ВС Армении будут свободными и непринужденными в осуществлении в Нагорном Карабахе любых действий по обеспечению безопасности.