Էդվարդ Նալբանդյան. Ղարաբաղը չի կարող ինքնավարություն ստանալ Ադրբեջանի կազմում
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը չի կարող լուծվել Ադրբեջանի կազմում, այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Ադրբեջանը Ղարաբաղին, որպես օրինակ, ներկայացնում է Նախիջևանի ինքնավարությունը, որտեղ չի մնացել ոչ մի հայ ու ոչնչացվել է հայկական մշակութային ժառանգությունը: Սա ապացույցն է, թե ինչու այս տարբերակը չի եղել ու չի լինի բանակցությունների առարկա»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը Գերմանիայի արտգործնախարար, ԵԱՀԿ ներկայիս Ֆրանկ-Վալտեր Շտայմնայերի հետ համատեղ ասուլիսին:
Նրա խոսքով՝ բանակցություններին չի քննարկվել ու չի քննարկվելու Ադրբեջանի կազմում Ղարաբաղի ինքնավարության հարցը:
«Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշի Ղարաբաղի ժողովուրդը՝ ազատ կամարտահայտության ճանապարհով, որը պետք է ուենա միջազգային իրավաբանական ուժ»,- ընդգծեց Էդվարդ Նալբանդյանը:

Налбандян: Карабах не может получить статус автономии в составе Азербайджана
Статус Нагорного Карабаха не может быть решен в составе Азербайджана, заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
“Азербайждан в качестве примера для Карабаха приводит Нахичеванскую автономию, где не осталось ни одного армянина, уничтожено все армянское культурное наследие. Это является доказательством тому, почему это не может быть предметом переговоров и не будет”, - заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ, главой МИД Германии Франк-Вальтером Штайнмайером.
По его словам, на переговорах не обсуждали и не будет обсуждаться возможность автономии Карабаха в составе Азербайджана.
“Окончательный статус должен решить народ Карабаха путем свободного волеизъявления, которое должно иметь международную юридическую силу”, - отметил Э.Налбандян.