Ջեյմս Ափաթուրայ. Ստատուս քվոն ԼՂ հարցում պետք է փոխվի բանակցությունների միջոցով
Ստատուս քվոն ղարաբաղյան հակամարտության հարցում չի կարող երկար շարունակվել, այն պետք է փոխվի, և դա պետք է արվի բանակցությունների միջոցով, հայտնել է Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ափաթուրայը:
«Անշուշտ, մենք հետևում ենք, թե ինչ է կատարվում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, որոնք երկուսն էլ ՆԱՏՕ-ի կարևոր գործընկերներն են, մենք մտահոգված ենք այս խնդրով, և դա առավել ակնհայտ էր ապրիլյան քառօրյա բախումների ժամանակ, որոնք իրենց բնույթով տարբերվում էին մինչ այդ արձանագրվող՝ փոքր մասշտաբի միջադեպերից», - Վարշավայում «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ջ. Ափաթուրայը:
«Բարեբախտաբար, երկու երկրներն էլ զերծ մնացին, իմ կարծիքով, շատ վտանգավոր այդ իրավիճակից: Նախագահները հանդիպեցին, Ռուսաստանը, Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան ակտիվ ջանքեր գործադրեցին, և այժմ, կարծում եմ, իրավիճակը մի փոքր ավելի լավ է, սակայն կարող է կրկին սրվել, և շատ կարևոր է, որ կարգավորման համար ավելի մեծ ջանքեր գործադրվեն», - ընդգծել է նա:
«Հիմա շատ գաղափարներ կան բանակցային սեղանին, Ադրբեջանի արտգործնախարարն էր վերջերս ՆԱՏՕ-ում՝ հայաստանցի գործընկերոջ այցից հետո, երկուսն էլ հստակ ներկայացրին իրենց մոտեցումները; Մենք իսկապես հավատում ենք, որ ստատուս քվոն չի կարող այսպես երկար շարունակվել, այն պետք է փոխվի, և դա պետք է արվի բանակցությունների միջոցով», - հայտնել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի բարձրաստիճան պաշտոնյան:

Аппатурай: Статус-кво по Карабаху должен быть изменен путем переговоров
Статус-кво в карабахском вопросе не может долго длиться, он должен быть изменен путем переговоров, заявил спецпредставитель генсека НАТО на Южном Кавказе и Центральной Азии Джеймс Аппатурай.
«Несомненно, мы следим за происходящим между Арменией и Азербайджаном, которые являются важными партнерами НАТО, и мы озабочены этой проблемой, что стало более очевидным во время четырехдневных столкновений в апреле, которые по своему характеру отличались от фиксируемых ранее инцидентов в малом масштабе», - сказал Д.Аппатурай радиостанции «Свобода».
По его словам, ситуация может вновь обостриться, и «очень важно, чтобы для урегулирования прилагались бы большие усилия».
«Сейчас на столе переговоров есть много идей. Недавно в НАТО был глава МИД Азербайджана, до визита своего армянского коллеги. Они очень четко представили свои подходы. Мы, действительно, верим, что статус-кво не может так долго продолжаться, и он должен быть изменен путем переговоров», - заявил Д.Аппатурай.