Ստեփանակերտը կարևորում է ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակում հնչեցված՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված գաղափարները. Բաբայան
09/07/2016 13:07
Լեռնային Ղարաբաղը կարևորում է ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում հնչեցված՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գաղափարները, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Կարևորում ենք գագաթաժողովի շրջանակներում հնչեցված գաղափարները՝ ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և խաղաղություն ու կայունություն պահպանելուն», - ասաց Դ.Բաբայանը՝ հղում անելով դաշինքի գլխավոր քարտուղար  Յենս Ստոլտենբերգի խոսքերին:
Նա տեղեկացրեց, որ առաջիկա օրերին Լեռնային Ղարաբաղ է այցելելու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը:
«Այցը նպատակ ունի մշտադիտարկում իրականացնել, որը ամիսը մեկ կամ երկու անգամ արվում է», - ասաց նա:
Խոսելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջանային, հնարավոր, այցի մասին՝ Դավիթ Բաբայանն ասաց, որ այս պահի դրությամբ չկա որևէ ծրագիր նրանց այցի վերաբերյալ:
«Այս պահին նրանք հիմնական շեշտը դնում են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումների կազմակերպման վրա», - ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակը:

Степанакерт указывает на важность озвученных в Варшаве идей по мирному решению карабахского конфликта
09/07/2016 13:15
В Нагорном Карабахе придают важность идеям, озвученным в рамках саммита НАТО по вопросу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявил корреспонденту Aysor.am пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
«Придаем важность озвученным в рамках саммита НАТО идеям, направленным на мирное урегулирование карабахского конфликта и сохранение мира и стабильности», - сказал Д.Бабаян, сославшись на заявление генсека НАТО Янса Столтенберга.
По словам пресс-секретаря президента НКР, в скором времени личный представитель действующего председателя ОБСЕ посетит Нагорный Карабах.
«Цель визита – провести мониторинг, который осуществляется раз или два раза в месяц», - отметил Д.Бабаян.
Он также заявил, что о визите посредников в регион информации пока нет.
«Сейчас они больше сконцентрированы на организации встречи президентов Армении и Азербайджана», - отметил пресс-секретарь президента НКР.