Սերժ Սարգսյան. Ստատուս քվոն կփոխվի, եթե ճանաչվի Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գլխավոր խոչընդոտը Ադրբեջանի բարձր ղեկավարության վարած քաղաքականությունն է, հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Աֆղանստանում «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ և ոչ անդամ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների ձևաչափով հանդիպմանն ունեցած ելույթում:
«Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած մեղադրանքներին, տեղին չեմ համարում մեր այս հանդիպումը, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի հռչակագրերը արհեստականորեն Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի քննարկման հարթակ դարձնելը. դրա համար կա մասնագիտացված կառույց: Պարզապես պարտքս եմ համարում հատուկ ընդգծել, որ այսօր հակամարտության խաղաղ կարգավորման գլխավոր խոչընդոտը Ադրբեջանի բարձր ղեկավարության վարած քաղաքականությունն է և հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու կամքի բացակայությունը», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, դրա վառ ապացույցն էր Ադրբեջանի կողմից ընթացիկ տարվա ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիան, ինչը խոշոր հարված հասցրեց խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների կողմից իրականացվող ջանքերին:
«Ստատուս քվոն կփոխվի, եթե ճանաչվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը», - ընդգծել է Ս.Սարգսյանը:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը խաղաղության և անվտանգության ակտիվ ջատագով է տարածաշրջանում և մշտապես հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման դիրքերից:
«Սույն թվականի մայիսի 16-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների բարձր ներկայացուցիչների՝ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի, Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի և Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղարի մասնակցությամբ հանդիպման արդյունքում համատեղ հայտարարությամբ վերահաստատվեց, որ հիմնախնդիրը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ, և ընդգծվեց 1994 թվականի հրադադարի և 1995 թվականի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին անժամկետ համաձայնագրերի հարգման կարևորությունը», - ասել է նախագահը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ հայտարարության մեջ ամրագրվեց ԵԱՀԿ-ի կողմից շփման գծում հրադադարի խախտումներն արձանագրող հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի կարողությունների ընդլայնումը:
«Այս մոտեցումը ամրապնդվեց նաև Սանկտ Պետերբուրգում կայացած՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների եռակողմ հանդիպման արդյունքում ընդունված հայտարարության մեջ», - հայտարարել է ՀՀ նախագահը:

Саргсян: Статус-кво изменится, если будет признано право на реализацию самоопределения народа Нагорного Карабаха
09/07/2016 14:44
Главным препятствием на пути мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта является проводимая высшим руководством Азербайджана политика, заявил президент Армении Серж Саргсян в Варшаве на встрече глав делегаций стран-участниц миссии НАТО «Решительное содействие» в Афганистане.
«Что касается озвученных президентом Азербайджана обвинений, то считаю не к месту превращать эту нашу встречу, а также резолюции НАТО в площадку по искусственному обсуждению проблемы Нагорного Карабаха. Для этого существует специализированная структура», - сказал С.Саргсян
«Просто считаю своим долгом особо подчеркнуть, что сегодня главным препятствием мирного урегулирования конфликта является проводимая высшим руководством Азербайджана политика и отсутствие воли решить вопрос мирным путем», - заявил президент Армении.
По его словам, «развязанная Азербайджаном в апреле широкомасштабная агрессия против Нагорного Карабаха нанесла крупный удар по усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на мирное урегулирование».
«Статус-кво изменится, если будет признано право на реализацию самоопределения народа Нагорного Карабаха», - сказал президент Армении.
Он также заявил, что Армения выступает за мир и безопасность в регионе и является сторонником мирного разрешения карабахского конфликта.
Президент Армении также напомнил, что в совместном заявлении госсекретаря США, главы МИД РФ и госсекретаря Франции по европейским вопросам в Вене 16 мая было вновь подтверждено, что конфликт не может иметь военного решения, была подчеркнута важность соблюдения бессрочных соглашений о перемирии и укреплении перемирия от 1994 и 1995 гг.
Кроме того, по словам С.Саргсяна, в заявлении было отмечено внедрение механизмов расследования нарушений режима перемирия и расширения полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
«Этот подход был закреплен принятым по итогам встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Санкт-Петербурге заявлением», - сказал С.Саргсян.