Մենք վախենում ենք Ղարաբաղի «նախիջևանացումից». Արա Պապյան
Ապրիլյան պատերազմում հայկական կողմի հարյուրավոր զոհերը, ըստ էության, չպետք է լինեին, քանի որ հայկական կողմը հարձակվողական պատերազմ չէր վարում, ասել է «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի հիմնադիր Արա Պապյանը:
«Այո, կան որոշակի բարելավումներ սահմանին, նոր սարքավորումների տեղադրումներ, նոր զինատեսակներ, բայց, էական առումով, ռուսական կողմից 200 միլիոնի զենքի հարցը մնաց անորոշ», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արա Պապյանը:
Նա շեշտեց՝ բարեփոխումներ չի տեսնում այն առումով, որ մի քանի փոփոխությունները հայկական բանակում բավարար չեն. «Մի գեներալ ձերբակալեցին, մի երկուսին պաշտոնաթող արեցին, բայց ոչ մի լուրջ հետևություն», - նշեց նա:
Արա Պապյանի խոսքով՝ ապրիլյան պատերազմում հայկական կողմի հարյուրավոր զոհերը, ըստ էության, չպետք է լինեին, քանի որ հայկական կողմը հարձակվողական պատերազմ չէր վարում:
Արտաքին քաղաքական առումով, ըստ Պապյանի, գնալով ավելունում է ճնշումը Հայաստանի վրա:
Ըստ նրա՝ ԼՂ խնդրի լուծումը դիտարկվում է հայկական կողմի միակողմանի զիջումների շրջանակներում:
«Խոսվում է փոխզիջման մասին, բայց Ադրբեջանը ոչինչ չի զիջում, խոստում է տալիս, որ ապագայում կարող է, բայց թե ինչ կլինի հետո՝ չգիտենք: Միաժամանակ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարում է, որ բացառվում է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Մենք վախենում ենք Ղարաբաղի նախիջևանացումից, որը փորձում են մեզ հրամցնել», - ասաց նա:
«Լավատես չեմ զարգացումներից, չեմ հավատում խաղաղ ճանապարհով այդ հարցը լուծելուն, քանի որ մենք առավելագույնը զիջելու պատրաստակամություն հայտնել ենք: Մեր խնդիրն է էական ներքին բարեփոխումների շնորհիվ ամրացնել երկրի տնտեսութունը և վերջնական պարտության մատնել Ադրբեջանին», - հավելեց Արա Պապյանը:

Ара Папян: Мы опасаемся «нахичеванизации» Карабаха
В апрельской войне армянская сторона, по сути, не должна была понести сотни потерь, поскольку не вела наступательной войны, заявил руководитель центра «Модус Вивенди» Ара Папян.
«На границе есть определенные улучшения, установлены новое оборудование, новая военная техника, однако, по сути, остается неопределенным вопрос поставки с российской стороны оружия на 200 млн», - сказал сегодня в ходе встречи с журналистами Ара Папян.
Он отметил, что считает недостаточными осуществленные в армянской армии изменения. «Один генерал арестован, двое-трое уволены, но серьезных выводов не последовало», - отметил он.
По мнению А.Папяна, в контексте внешней политики давление на Армению усиливается с каждым днем, а урегулирование карабахского конфликта рассматривается в рамках односторонних уступок.
«Говорится о компромиссах, однако Азербайджан не идет на уступки, лишь обещая сделать это в будущем, но мы не знаем, что будет в дальнейшем. При этом президент Азербайджана заявляет, что независимость Нагорного Карабаха исключается. Мы опасаемся, что Карабах постигнет "нахичеванизация", которую нам пытаются навязать», - отметил он.
«Происходящие развития не внушают оптимизма, я не верю в мирное решение конфликта, поскольку мы заявили о готовности пойти на максимальные уступки. Наша задача в том, чтобы укрепить экономику страны за счет проведения существенных внутренних реформ и нанести окончательное поражение Азербайджану», - добавил Ара Папян.