ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ծրագիր չունեն հրատապ այցեցել տարածաշրջան. Ուորլիք
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ծրագիր չունեն հրատապ այցեցել տարածաշրջան, բայց պարբերաբար կապ են պահպանելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտող կողմերի հետ, APA լրատվական գործակալության հետ զրույցում ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Համանախագահ երկրները շարունակելու են ջանքեր գործադրել բանակցություններում էական առաջընթաց գրանցելու և ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելությունն ընդլայնելու, ինչպես նաև հետաքննող մեխանիզմների մասին առաջարկներ պատրաստելու ուղղությամբ», - ասել է Ուորլիքը:
Նա հայտնել է, որ հուլիսի 11-ին Վիեննայում անցկացված հանդիպման ընթացքում համանախագահները Մինսկի խմբին տեղեկացրել են անցկացված բանակցությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հետ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հանդիպումների, ինչպես նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ նախագահների հանդիպումների մասին:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ ՄԽ ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նախատեսում են կրկին այցելել տարածաշրջան, սակայն այցի վերջնական ամսաթիվը դեռևս հստակեցված չէ:

Уорлик: У сопредседателей МГ ОБСЕ по карабахскому урегулированию нет планов срочно прибыть в регион
«У сопредседателей нет планов срочно прибыть в регион, однако мы будем регулярно поддерживать связи со сторонами конфликта», - сообщил АПА американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
Он сказал, что на проведенной 11 июля в Вене встрече сопредседатели проинформировали членов Минской группы о проводимых переговорах, в том числе о встрече госсекретаря США Джона Керри с президентами Азербайджана и Армении в рамках саммита НАТО, а также об организованном президентом России Владимиром Путиным саммите в Санкт-Петербурге.
«Страны-сопредседатели продолжат прилагать усилия для достижения прогресса на субстантивных переговорах по подписанию всестороннего мирного соглашения, а также расширения мониторинговой миссии ОБСЕ и подготовки предложений в связи с завершением механизмов расследования», - отметил он.
Ранее российский сопредседатель МГ ОБСЕ Игорь Попов заявил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху намерены вновь посетить регион, однако точная дата визита пока не установлена.