Մինսկի խումբը Ադրբեջանի կողմից ռազմական էսկալացիայի վերսկսման վտանգ է տեսնում. Արտակ Զաքարյան
Ռուսաստանի արտգործնախարարի Բաքվում արված հայտարարությունը խոսում է այն մասին, որ ապրիլյան իրադարձություններից հետո միջազգային հանրությունը և Մինսկի խումբը ավելի է կարևորում խնդրի խաղաղ կարգավորումը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
«Ապիլյան իրադարձություններից հետո միջազգային հանրությունը և Մինսկի խումբը ավելի են կարևավորում խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը, որը պետք է սկսվի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնոշման իրավունքի իրացման ճանապարհով», - ասաց Ա.Զաքարյանը:
Նրա խոսքով՝ ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում փոխվել է այն, որ «միջազգային հանրությունը և Մինսկի խումբը Ադրբեջանի կողմից ռազմական էսկալացիայի վերսկսման վտանգ է տեսնում»:
«Խնդրի կարգավորմամբ շահագրգռված կողմերը այսօր ավելի քան երևէ բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրում են, որ խնդիրը՝ Միսկի խմբի ձևաչափի շրջանակներում ունենա խաղաղ լուծում», - ասաց պատգամավորը:
Վերջինս հարկ համարեց նշել, որ քայլ առ քայլ պետք է մոտենալ խնդրի տրամաբանական լուծմանը:
«Լուծում կլինի այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը ընդունի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի իրացման անվիճելի փաստը», - ասաց Արտակ Զաքարյանը:
Ռուսաստանի արտոգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Բաքվում տեղի ունեցած բանակցությունների ավարտին հայտարսրել է, որ «այս անգամ մենք շատ ավելի մոտ ենք հաջողության հեռանկարին, քան մինչ այս պահը»:

Артак Закарян: Минская группа рассматривает опасность возобновления военной эскалации со стороны Азербайджана
Заявление главы МИД России по итогам переговоров в Баку говорит о том, что после апрельских событий международное сообщество и Минская группа ОБСЕ придают большую важность мирному урегулированию конфликта, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат парламента Армении, председатель постоянной комиссии по внешним отношениям Артак Закарян.
«После апрельских событий международное сообщество и Минская группа придают большую важность процессу мирного урегулирования, который должен начаться путем реализации права Нагорного Карабаха на самоопределение», - сказал А.Закарян.
По его словам, в вопросе в урегулировании конфликта в Нагорном Карабахе изменилось то, что «международное сообщество и Минская группа видят опасность возобновления военной эскалации со стороны Азербайджана».
«Стороны, заинтересованные в карабахском урегулировании, сегодня более чем когда-либо прилагают все возможные усилия, чтобы разрешить конфликт в рамках формата Минской группы», - заявил депутат.
Закарян также отметил, что следует подходить к логическому решению проблемы шаг за шагом.
«Решение может быть лишь в том случае, если Азербайджан примет неоспоримый факт реализации права Нагорного Карабаха на самоопределение», - сказал Артак Закарян.
Ранее министр иностранных дел РФ Сергей Лавров по итогам переговоров в Баку заявил о существенном прогрессе в урегулировании конфликта в Карабахе. «У нас есть основания полагать, что на этот раз мы гораздо ближе подходим к перспективе успеха, чем это было до сих пор», - сказал С.Лавров в Баку.