Լավրով. Մոսկվան և Բաքուն քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման հստակ քայլեր
Երկկողմ հանդիպումների ժամանակ Մոսկվան և Բաքուն քննարկում են այն քայլերը, որոնք կարող են ու պետք է բերեն Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ առաջընթացի արձանագրմանը, ասել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Բաքվում իր գործընկեր Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացնում է ria.ru-ն:
«Երեկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցանք մանրակրկիտ, վստահության վրա հիմնված ու անկեղծ երկխոսություն: Քննարկել ենք երկկողմ հարաբերություններն ու այն քայլերը, որոնք կարող են և պետք է բերեն Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ակտիվացմանը», - ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Իր հերթին Էլմար Մամեդյարովը նշել է՝ «հույս կա, որ բանակցային գործընթացի ակտիվացումը կօգնի քանդել այս երկարատև հակամարտության կծիկը»:

Москва и Баку обсуждают конкретные шаги для урегулирования в Нагорном Карабахе - Лавров
Москва и Баку обсуждают в ходе двусторонних контактов шаги, которые могут и должны привести к прогрессу в урегулировании карабахского конфликта, сказал глава МИД РФ Сергей Лавров на встрече со своим азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым, передает РИА Новости.
"Вчера был подробный, откровенный и доверительный диалог с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Обсудили в принципиальном плане двусторонние отношения и определили дальнейшие шаги, которые должны и могут привести к прогрессу в нагорно-карабахском урегулировании", - сказал С.Лавров.
В свою очередь Э.Мамедъяров заявил, что "есть надежда, что интенсификация переговорного процесса сумеет развязать затяжной узел этого конфликта".