Երևանը կարևորում է Փարիզի ներգրավվածությունն ու ջանքերը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում
14/07/2016 12:30
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ:
«Մեր երկու բարեկամ երկրների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և փոխվստահության մթնոլորտը կայուն հիմք են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա համակողմանի զարգացման և խորացման համար: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով կշարունակենք ամրապնդել Հայաստանը և Ֆրանսիան միավորող կապերն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով՝ ի շահ մեր ժողովուրդների», - ասված է նախագահի ուղերձում:
Նա նշել է, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում Ֆ.Օլանդի անձնական հետևողականությունը Հայոց ցեղասպանության ժխտումն օրենքի ուժով դատապարտելու հարցում, «ինչը մեկ անգամ ևս ընդգծում է Ֆրանսիայի և անձամբ Ձեր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, մասնավորապես՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային պայքարին»։
«Մենք մեծապես կարևորում ենք Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների հետ համատեղ ներգրավվածությունն ու ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում՝ ի նպաստ մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Ереван придает важность вовлеченности и усилиям Парижа в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта
14/07/2016 12:58
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание президенту Франции Франсуа Олланду в связи с Национальным праздником.
«Существующие между нашими странами политический диалог на высоком уровне и атмосфера взаимного доверия – стабильная основа для дальнейшего всестороннего развития и углубления армяно-французских отношений. Уверен, что совместными усилиями продолжим укреплять объединяющие Армению и Францию связи как в двустороннем, так и многостороннем форматах во благо наших народов», - говорится в послании президента.
С.Саргсян отметил, что в Армении высоко оценивают личную последовательность президента Франции в вопросе осуждения отрицания Геноцида армян силой закона, что в очередной раз подчеркивает приверженность президента и Франции общечеловеческим ценностям, в частности, международной борьбе по пресечению преступлений против человечества.
«Мы придаем важность вовлеченности и усилиям Франции совместно с Россией и США в качестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта во благо мира и стабильности в нашем регионе», - отметил президент Армении.