«Թևանիկի» ռեժիսորի պատասխանն ադրբեջանական լրատվամիջոցին
Օրերս «Hollywood International Moving Pictures Film Festival 2016» կինոփառատոնի շրջանակներում ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի՝ 1990-ականների արցախյան շարժմանը նվիրված «Թևանիկ» ֆիլմը հերթական միջազգային մրցանակը բերեց Հայաստան: Կինոփառատոնում ֆիլմը հաղթող ճանաչվեց «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում:
Փաստն անտարբեր չթողեց անգամ ադրբեջանցիներին: Haqqin.az-ը վերլուծական հոդվածով անդրադարձավ՝ հրապարակայնորեն խոստովանելով, որ «Ադրբեջանը պարտվել է Հայաստանին նաև կինեմատոգրաֆիայում»: Իհարկե, հակառակորդ երկրի զանգվածային լրատվամիջոցը չէր կարող լիովին օբյեկտիվ գնահատել ֆիլմը և սևով սպիտակի վրա ընդգծել էր «Թևանիկի» աղավաղված լինելու՝ իր դիրքորոշումը:
Aysor.am-ը ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանից հետաքրքրվեց «Թևանիկի» վերաբերյալ ադրբեջանական անդրադարձի ու հայ ռեժիսորի հնարավոր պատասխանի մասին:
«Այդ հարցում դուք՝ լրագրողներդ պետք է մեզ օգնեք: Գետաշենից, Մարտունաշենից մարդիկ ինչպե՞ս են դուրս եկել, փախել: Միշտ նշել եմ, որ «Թևանիկում» ներկայացված գյուղը, որից մարդիկ չեն ցանկանում դուրս գալ՝ Մաճկալաշենն է, Ավոն զոհված Արմենն է: Փաստեր կան չէ՞, թե ինչպես են 17 տանկով հարձակվել, Արմենն էլ ասել է՝ ես ո՞նց գնամ, երբ մերս տանն է, չեմ կարող յոթ գյուղ տարհանեմ: Ու հրամանը մերժել են… Այս ֆիլմում չկա մի մարդ, որ իրական չէ, ուղղակի անուններն են տարբեր: Բայց կարևորն անունը չէ, այլ դեպքը», - ասաց ռեժիսորը:
Մի անգամ Վրաստանում «Թևանիկի» ցուցադրությունից հետո տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ ադրբեջանցու՝ «Ձեր ֆիլմերը սուտ են» դիտարկմանն ի պատասխան՝ Ջիվան Ավետիսյանն ասել է. «Արի ընդունենք, որ իմ և Ձեր նկարած Ղարաբաղի մասին ֆիլմերը սուտ են: Բայց ի տարբերություն Ձեզ, ես իմ ֆիլմերում գոնե մեկ դրական ադրբեջանցի ունեմ, իսկ դուք դրական հայի կերպար երբեք չեք ունենում: Ի՞նչ է, մեկ լավ հայ ձեզ համար չի՞ եղել, չե՞ք տեսել… Մենք հաղթել ենք, ու մենք կարող ենք մեզ թույլ տալ իրականությունը ներկայացնել, իսկ իրենք ի՞նչ են ներկայացնելու: Օրինակ, Շուշիից Բաքու փախչող զորքի մասին ֆիլմ ո՞վ է նայելու»:
Օրերս էլ «Ոսկե ծիրան» Երևանի 13-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում հուլիսի 12-ին տեղի ունեցավ ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի պրեմիերան, որը նկարահանվել է ծնունդով արցախցի Ծովինար Խաչատրյանի «Գյուրջևանի վերջին բնակիչը» իրական հիմքով պատմվածքի հիման վրա: Արցախյան իրականությունը հայ ռեժիսորի թեթև ձեռքով շարունակում է սփռվել համաշխարհային կինեմատոգրաֆիայում՝ թույլ տալով երիտասարդ ադրբեջանցիներին՝ գոնե այս կերպ ծանոթանալ սեփական ժողովրդի վայրագ ձեռագրին:

Режиссер фильма «Теваник» Дживан Аветисян ответил азербайджанским СМИ
Фильм режиссера Дживана Аветисяна «Теваник», посвященный карабахскому движению 1990-х годов, принес на днях Армении очередной международный приз в рамках кинофестиваля «Hollywood International Moving Pictures Film Festival 2016». Фильм был признан победителем в номинации «Лучший фильм на иностранном языке».
Этот факт не оставил равнодушным даже азербайджанцев. Haqqin.az в аналитической статье обратился к этой теме, публично признав, что «Азербайджан проиграл Армении даже в кинематографе».
Конечно, СМИ страны-противника не могло полностью и объективно оценить фильм армянского режиссёра, высказав черным по белому свою позицию относительно искаженного содержания. Корреспондент Aysor.am обратился к режиссеру фильма Дживану Аветисяну с просьбой прокомментировать азербайджанскую реакцию на фильм «Теваник».
«В этом вопросе должны помочь вы – журналисты. Как люди уходили, убегали из Геташена, Мартунашена? Я всегда отмечал, что представленная в фильме деревня, которую люди не хотели оставлять, – это Мачкалашен, Аво – это погибший Армен. Есть же факты, как совершалось нападение 15 танками, а Армен сказал: «Как мне уходить, если мать остается дома, я не могу эвакуировать семь деревень». И приказ был отклонен… В этом фильме нет ни одного нереального персонажа, просто имена другие. Но важны не имена, а само произошедшее», - сказал режиссёр.
Как-то во время обсуждения после показа «Теваника» в Грузии в ответ на заявление азербайджанца: «Ваши фильмы – ложь», Дживан Аветисян сказал: «Давай, примем, что снятые мной и Вами фильмы о Карабахе – ложь. Но в отличие от Вас, в моем фильме есть хоть один положительный персонаж-азербайджанец, а у вас никогда не бывает положительного армянина. Разве Вы никогда не встречали хорошего армянина… Мы победили и можем позволить себе представить правду, а им что представлять? К примеру, кто будет смотреть фильм об армии, убегающей из Шуши в Баку?».
В рамках проходящего в Ереване 13-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» 12 июля состоялась премьера фильма режиссера Дживана Аветисяна «Последний житель», который снят по мотивам рассказа писательницы Цовинар Хачатрян из Арцаха «Последний житель Гюрджевана», основанного на реальных событиях. Правда о Нагорном Карабахе с легкой руки режиссера продолжает распространяться в международной кинематографии, позволяя молодому поколению Азербайджана хоть таким образом узнавать о зверствах собственного народа.