Տարածքների հանձնումը կբերի ոչ թե խաղաղության, այլ՝ պատերազմի վերսկսման. «Առավոտ»
«Ռուսական կողմն ասաց, որ փոխզիջումների տարբերակով Արցախի հարցի լուծումը  ժամանակավորապես  առկախվում է։  Ռուսական կողմը, որը հիմնական պնդողն է հողեր հանձնելու հարցի,  հասկացավ, որ ներկայիս վիճակում  չի կարող դա պնդել, որովհետև երկու հազար մարդ  է հավաքվում (նկատի ունի՝ Խորենցիում-խմբ.)։ Եթե Արցախի հարցը լինի, առնվազն մի քանի անգամ  ավելի շատ կհավաքվեն»,-խոսելով ՊՊԾ գունդը  գրաված «Սասնա ծռեր» զինված խմբի՝ իշխանության կողմից տարածքները չհանձնելու հայտարարություն  անելու պահանջի  մասին՝ «Առավոտի» փոխանցմամբ՝ ասել է քաղաքագետ Արա Պապյանը։
Նրա խոսքով. «Եթե դրվեց  Արցախի հողեր հանձնելու հարցը, վստահեցնում եմ՝ բանակում, ոստիկանությունում, իշխանական ապարատում  որոշումները կընդվզեն՝ ելնելով իրենց շահերից։  Արցախի ղեկավարությունը դեմ կլինի, որովհետև հասկանում է՝ նման բանից հետո Ղարաբաղ չի լինի։  Մենք էլ հասկանանք, որ դրանից հետո նաև Հայաստան  չի լինի»։
Ըստ Արա Պապյանի՝ տարածքների հանձնումը կբերի ոչ թե խաղաղության, ինչպես ասում է իշխանությունը, այլ` պատերազմի վերսկսման։

«Аравот»: Сдача территорий приведет не к миру, а к возобновлению войны
«Российская сторона заявила, что решение вопроса Арцаха путем взаимных уступок временно приостанавливается. Российская сторона, которая в основном настаивала на вопросе сдачи земель, поняла, что в нынешней ситуации не может настаивать на этом, поскольку сейчас собираются две тысячи людей (на улице Хоренаци – ред.). Если будет стоять вопрос Арцаха, соберутся как минимум в несколько раз больше», - заявил политолог Ара Папян, касаясь требования напавшей на полк ППС вооруженной группы «Сасна Црер», чтобы власти выступили с заявлением, что территории не будут сданы, передает «Аравот».
«Если будет поставлен вопрос сдачи земель Арцаха, заверяю, в армии, в полиции, властном аппарате начнут протестовать против этого, исходя из своих интересов. Руководство Арцаха будет против, поскольку понимает, что после подобного шага Карабаха не будет. А мы должны понять, что после этого Армении не будет».
По мнению Ара Папяна, сдача территорий приведет не к миру, как заявляют власти, а возобновлению войны.