Արցախում սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգով առաջարկվում է նախագահական կառավարման մոդել
ԼՂՀ նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից հուլիսի 30-ին հանրապետության նախագահին ներկայացված սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը բաղկացած է նախաբանից, մարդու եւ քաղաքացու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, կառավարման համակարգը, դատական իշխանությունը, տեղական ինքնակառավարումը եւ հանրաքվեն բաժիններից, փոխանցում է Արցախի ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունը ներկայացված հայեցակարգի, մասնավորապես կառավարման համակարգի տարբերակի հանդեպ, տեղեկացնում ենք, որ մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից առաջարկվել է նախագահական կառավարման մոդել:
Հայեցակարգը հանրապետության նախագահի կողմից հավանության արժանանալու դեպքում մասնագիտական հանձնաժողովը շարունակելու է աշխատանքները՝ սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի վրա:

Нагорный Карабах переходит на президентскую модель государственного управления
Представленная 30 июля президенту Нагорно-Карабахской Республики специализированной комиссией по конституционным реформам концепция конституционных реформ состоит из предисловия и 5 глав: основные права и свободы человека и гражданина, система управления, судебная власть, местное самоуправление и референдум.
«Учитывая общественный интерес к представленной концепции, в частности к модели государственного управления, сообщаем, что специализированной комиссией по конституционным реформам предложена президентская модель государственного управления.
В случае одобрения президентом НКР концепции специализированная комиссия продолжит работу по разработке проекта конституционных реформ», – говорится в сообщении, которое распространила сегодня пресс-служба Национального собрания НКР.