Րաֆֆի Հովհաննիսյան. Ոչ, իմ հսկողության տակ չի լինելու ոչ մի զոհ, ես իմ խոսքի տերն եմ. «Առավոտ»
«Նախագահական ընտրություններից հետո Դուք ասացիք, որ արյուն էր թափվելու, արյուն չէիք ուզում, դրա համար այդպես հանգուցալուծվեց, իսկ Ազատության հրապարակում ասում էիք, որ նոր Հայաստանի համար 1-2 զոհ կլինեն, այսինքն, փոխե՞լ եք ձեր կարծիքը, զղջացե՞լ եք, որ այդ քայլին չեք գնացել»:
Նա պատասխանել է. «Ոչ, իմ հսկողության տակ չի լինելու ոչ մի զոհ, ես իմ խոսքի տերն եմ»:
Թերթի ճշտող հարցին ՝բա ո՞ւմ հսկողության տակ պիտի լինեն այդ զոհերը նոր Հայաստանի համար՝ նա պատասխանել է. «Ես իմս ապստամբություն չանվանեցի, բայց եղան նաև քննադատներ, նաև պատմաբաններ, որ խոսեցին զոհի գործոնի վերաբերյալ այդ ամեն ինչի մեջ: Մեր դեպքում ես, այո, ցավում եմ ցանկացած զոհի համար, ես կարծում եմ, կարելի է անել առանց զոհի: Այնպես որ, որևէ փոփոխություն չկա»:
Թերթի հարցին՝ հեղափոխության կոչ եք անում, առանց զոհի հեղափոխություն անել հնարավո՞ր է՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պատասխանել է. «Հուսով եմ, որ այո, բայց լավատես չեմ: Արդեն հետագիծը մեզ ցույց է տալիս»:

«Аравот»: Под моим руководством жертв не будет, я хозяин своего слова – Раффи Ованнисян
Корреспондент газеты «Аравот» обратился к председателю оппозиционной партии «Наследие» Раффи Ованнисяну с вопросом о том, изменилась ли его позиция в вопросе создания новой Армении.
«После президентских выборов вы заявили, что могла пролиться кровь, а вы этого не хотели, поэтому развязка была такой, а на площади Свободы вы говорили, что для создания новой Армении могут быть 1-2 жертвы, то есть, вы изменили свое мнение, жалеете, что не пошли на этот шаг?» - спросил корреспондент издания.
«Нет, под моим руководством не будет ни одной жертвы, я хозяин своего слова», - заявил Раффи Ованнисян.
На вопрос корреспондента, а под чьим руководством должны быть эти жертвы для создания новой Армении, Раффи Ованнисян ответил:
«Я не называл свое движение восстанием, но были также критики, историки, которые говорили о факторе жертвы во всем этом. В нашем случае, да, я сожалею о любой жертве, я считаю, что можно достичь этого и без жертв. Посему какого-либо изменения нет».
На вопрос, вы призываете к революции, разве возможно сделать революцию без жертв, Раффи Ованнисян ответил: «Надеюсь, что да, но я не испытываю оптимизма. Пройденный рубеж показывает нам это».