Հայաստանում առնվազն 30 տոկոսով նվազել է ալյուրի պահանջարկը. «Ժողովուրդ»
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ այս տարվա վեց ամիսների արդյունքներով Հայաստանում ալյուրի արտադրությունը նվազել է 16,7 տոկոսով: «Ժողովուրդ»-ը փորձել է անմիջական ալյուր արտադրողներից պարզել, թե ինչով է պայմանավորված նման մեծ ծավալի անկումը:
«Մանչո գրուպ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իվան Մոսոյանն ալյուրի շուկայում ստեղծված վիճակը հետևյալ կերպ է պարզաբանել. «Իմ գոտին էլ է բավականին ձգված, ժողովուրդն էլ է բավականին ձգվել, որովհետև փող չունեն ապրելու, դրա համար քիչ են ուտում: Իսկապես այդպես է: Ալյուրի պահանջարկը բավականին նվազել է. անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ առնվազն 30 տոկոսով և ավելի նվազել է ալյուրի պահանջարկը: Միայն կա ուտողի քանակի նվազում, այլ պատճառ չի կարող ունենալ, որովհետև հացն այսօր առաջին անհրաժեշտության սննդատեսակ», - թերթի հետ զրույցում ասել է ընկերության գլխավոր տնօրենը:

«Жоховурд»: В Армении более чем на 30 процентов сократился спрос на муку
Согласно официальной статистике, по итогам шести месяцев текущего года в Армении производство муки сократилось на 16,7 процентов, пишет газета «Жоховурд».
Издание попыталось уточнить у производителей муки, чем обусловлен столь большой спад объемов производства.
Генеральный директор компании «Манчо груп» Иван Мосоян объяснил создавшуюся на рынке муки ситуацию таким образом:
«Мне пришлось затянуть пояс потуже, народ в таком состоянии, мало ест, поскольку не имеет средств к существованию. Это в действительности так. Потребность в муке довольно снизилась, по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года минимум на 30 процентов и больше. Сократилось потребление, другой причины быть не может, поскольку хлеб сегодня продукт первой необходимости», - заявил генеральный директор компании.