Վլադիմիր Պուտին. Ռուսաստանը չի փորձում մենաշնորհային դեր ստանձնել ԼՂ հակամարտության լուծման հարցում
Ռուսաստանը չի փորձում մենաշնորհային դեր ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում ու աշխատում է արևմտյան գործընկերների հետ՝ հույս ունենալով, որ համատեղ ուժերով հնարավոր կլինի լուծում գտնել, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Օգոստոսի 8-ին Ադրբեջան կատարելիք այցին ընդառաջ Վլադիմիր Պուտինը պատասխանել է «ԱզերԹաջ» լրատվական գործակալության հարցերին, գրում է ria.ru-ն:
«Երբեմն ստիպված ենք լինում լսել, որ Ռուսաստանը փորձում է մենաշնորհային դեր ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում՝ այդպիսով հեռացնելով մյուս միջնորդներին: Սա մոլորոթյուն է: ՌԴ նախագահի մասնակցությամբ եռակողմ հանդիպումները, իսկ դրանք քսանից ավելին են եղել, միշտ լրացրել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը, որում համանախագահում են ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան: Նշեմ, որ ամերիկացի ու ֆրանսիացի ներկայացուցիչները մասնակցել են Սանկտ Պետերբուրգում կայացած եռակողմ հանդիպման եզրափակիչ մասին», - ասել է Վլադիմիր Պուտինը:
«Նույն կերպ ԱՄՆ նախաձեռնությամբ մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը հրավիրված էին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ու ֆրանսիական ԱԳՆ ներկայացուցիչ Արլեմ Դեզիրը: Այս մոտեցումը լավ է օրինակ է, թե ինչպես կարելի է ու պետք է աշխատել միջազգային հակամարտությունների լուծման վրա: Հույս ունեմ, որ համատեղ ջանքերով մեզ կհաջողվի հասնել բոլորի համար ընդունելի լուծման», - ասել է ՌԴ նախագահը:

Путин: Россия не претендует на монополию в поиске решения нагорно-карабахского конфликта
Россия не претендует на монополию в поиске решения нагорно-карабахского конфликта, работает с западными партнерами и надеется на то, что совместными усилиями решение будет найдено, заявил президент РФ Владимир Путин.
В преддверии поездки в Азербайджан 8 августа для участия во встрече лидеров Азербайджана, Ирана и России глава российского государства ответил на вопросы азербайджанского государственного информационного агентства АзерТАдж, сообщает РИА Новости.
«Порой приходится слышать, что Россия пытается монополизировать работу, связанную с нагорно-карабахским урегулированием, отодвинуть в сторону других посредников. Это заблуждение. Трёхсторонние саммиты по карабахской тематике с участием президента России, а их всего было проведено более двадцати, органично дополняют усилия Минской группы ОБСЕ по урегулированию этого конфликта, сопредседателями которой являются Россия, США и Франция. Отмечу, что американские и французские представители присутствовали на завершающей части вышеупомянутого трёхстороннего саммита в Санкт-Петербурге», - сказал В.Путин.
«В свою очередь на прошедшую по инициативе США в Вене 16 мая этого года встречу Ильхама Гейдаровича Алиева и Сержа Азатовича Саргсяна были приглашены министр иностранных дел России Сергей Викторович Лавров и государственный секретарь по европейским делам МИД Франции Арлем Дезир. Подобный подход является примером того, как можно и нужно работать при разрешении международных конфликтов. Надеюсь, что совместными усилиями нам удастся помочь сторонам выйти на устраивающее всех решение», - отметил глава российского государства.