Արա Պապյան. Տարածքների հանձնումը մեզ համար փոխզիջում չէ, այլ՝ վերջնական կապիտուլյացիա
Եթե փոխզիջում ասելով հասկանում ենք մեր կողմից տարածքների հանձնում, նրանց կողմից միջանկյալ կարգավիճակի համաձայնում, որը Կազանի փաստաթղթով է նախատեսված, մեզ համար դա փոխզիջում չէ, այլ՝ վերջնական կապիտուլյացիա, կործանում, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ, Մոդուս Վիվենդի կենտրոնի տնօրեն Արա Պապյանը:
Aysor.am-ի  հարցին, թե ո՞րը կլինի համարժեք փոխզիջում,  Արա Պապյանը պատասխանեց. «Հարցը տանում ենք իրավական դաշտ: Դաշտային  Ղարաբաղն ու Նախիջևանը Հայաստանի Հանրապետության մաս են: Իրենք մեզ վերադարձնում են Նախիջևանը, մենք իրենց թողնում ենք Դաշտային Ղարաբաղը՝ 12.000 կմ2»:
Քաղաքագետի խոսքով՝ 90-ականներից մինչ օրս առկա է ինչ-որ բանի՝ կարգավիճակի, խաղաղության, ավելի կայուն իրավիճակի դիմաց տարածքներ զիջելու մտայնությունը:
«Պիտի ասեմ, որ այն բոլոր հայտարարությունները, թե մենք պատրաստ ենք տարածքներ տալու, եղել են գավառական խորամանկություն, իբր մենք կասենք մի բան, կանենք ուրիշ բան՝ առանց հասկանալու, որ միջպետական հարաբերություններում և դիվանագիտության մեջ ամեն ասված խոսք, ամեն հայտարարություն ունի իր հետևանքները»,- ընդգծեց նա:

Ара Папян: Сдача территорий для нас не уступка, а окончательная капитуляция
Если понимать под уступкой – сдачу территорий с армянской стороны и согласие на промежуточный статус НКР с азербайджанской, что предусматривается Казанским документом, то для Армении это не уступка, а окончательная капитуляция, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор центра «Modus Vivendi» Ара Папян.
На вопрос корреспондента Aysor.am, что можно считать равнозначной уступкой, Ара Папян ответил: «Вопрос ведет в правовое поле. Равнинный Карабах и Нахичеван – часть Республики Армения. Они нам возвращают Нахичеван, а мы им Равнинный Карабах – 12.000 км2».
По словам политолога, с 90-х годов по сей день наблюдается тенденция уступки территорий взамен чего-то – статуса, мира, более стабильной ситуации.
«Должен сказать, что все эти заявления о том, что якобы мы готовы сдать территории, были провинциальной хитростью, типа мы скажем одно, а сделаем другое, не осознавая, что в межгосударственных отношениях и дипломатии каждое сказанное слово, каждое заявление имеют свои последствия», - подчеркнул Ара Папян.