Հայաստանը ԼՂ հարցում խստացրել է իր դիրքորոշումը, ինչի մասին կբարձրաձայնվի Մոսկվայում. Քաղաքագետ
Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում խստացրել է իր դիրքորոշումը, ինչի մասին կբարձրաձայնվի Մոսկվայում նախատեսված Սերժ Սարգսյան-Վլադիմիր Պուտին հանդիպման ընթացքում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«ԼՂ հարցում հայակական կողմը խստացնում է իր դիրքորոշումը և դա արվում է Ալիևի մաքսիմալիստական պահանջների ֆոնի ներքո»,-ասաց նա:
Մելիք-Շահնազարյանի խոսքով՝ շատ է խոսվում փոխզիջումների մասին.
«Այն փոխզիջումներին, որոնց նախկինում հայկական կողմը պատրաստ է եղել, վերանայվել են և այլևս նախկին պատրաստակամությամբ պաշտոնական Երևանը հանդես չի գալիս: Կարծում եմ, որ դա այլևս ընտրված քաղաքականություն է և այն կհնչեցվի Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ»:
Այդուհանդերձ, քաղաքագետի խոսքով, այդ հանդիպումից բեկումնային փոփոխություններ ակնկալել պետք չէ:
«Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները այնպիսին չեն, որ բեկումնային կամ ինչ-որ բանով առանձնացող փոփոխություններ լինեն»,-ասաց քաղաքագետը:
«Երկու երկրների հարաբերություններում ամեն ինչ շատ տրամաբանական հստակեցված է և մշակված ծրագրեր են իրականացվել: Նման աշխատանքային հանդիպումները նպատակ ունեն այդ ծրագրերին նոր զարկ տալու և որոշ խնդիրների լուծման ուղիներ փնտրելու համար»,-ասաց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:

Грант Мелик-Шахназарян: Армения ужесточила свою позицию в вопросе карабахского урегулирования
Армения ужесточила свою позицию в вопросе карабахского урегулирования, о чем будет заявлено во время предусмотренной в Москве встречи Серж Саргсян – Владимир Путин, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«В вопросе урегулирования карабахского конфликта армянская сторона ужесточает свою позицию и это делается на фоне максималистских требований Алиева», - сказал политолог.
«Уступки, на которые армянская сторона готова была пойти в прошлом, – пересмотрены, и Ереван больше не выступает с прежней готовностью. На мой взгляд, эта уже выбранная политическая линия и она будет озвучена в ходе встречи президентов Армении и России», - отметил он.
Вместе с тем, по словам политолога, не следует ожидать от встречи президентов переломных изменений.
«Отношения между Арменией и Россией не такие, чтобы происходили какие-то переломные изменения», - заявил политолог.
«Между двумя странами все очень логично уточнено и осуществляются разработанные программы. Подобные рабочие встречи преследуют цель придать импульс этим программам и поиску путей решения некоторых проблем», - сказал Грант Мелик-Шахназарян.