«Գազպրոմն» առաջարկել է էժանացնել գազը, ՀՀ կառավարությունը չի համաձայնվել
«Ժողովուրդի» տեղեկություններով՝ ռուսական «Գազպրոմ» ընկերությունը ՀՀ կառավարությանն առաջարկել է Հայաստանին մատակարարվող գազը էժանացնել ևս 20 տոկոսով, կամ նույնն է, թե 30 դոլարով` հազար խորանարդ մետրի համար:
Սակայն ՀՀ իշխանությունները ռուսական կողմին ասել են, որ նման տարբերակը ներկա պայմաններում իրենց համար ցանկալի չէ, քանի որ դրա արդյունքում սպառողին մատակարարվող գազի սակագինը ևս պետք է նվազեցվի, ինչն իր հերթին կհանգեցնի «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերության կողմից պետական բյուջե վճարվող հարկերի նվազեցմանը: Տվյալ դեպքում խոսքը տարեկան կտրվածքով 8-ից 10 միլիարդ դրամի մասին է:
«Այսինքն՝ հարկային մուտքերի տեսանկյունից որքան բարձր է գազի գինը, այնքան ձեռնտու է ՀՀ կառավարությանը: Փոխարենը «Գազպրոմն» այս հարցում շահագրգռված է, քանի որ այդ դեպքում նրա դուստր ձեռնարկության` «Գազպրոմ-Արմենիայի» հարկային պարտավորությունների նվազելու դեպքում այդ ընկերությունն ավելի շատ շահում է, քան թե կորցնում»,- մեկնաբանել է թերթը:

«Жоховурд»: Правительство Армении не согласилось с предложением компании «Газпром» о снижении тарифа на газ
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что российская компания «Газпром» предложила правительству РА снизить цену на поставляемый в Армению газ еще на 20%, то есть на 30 долларов за каждые 1000 куб. м газа.
Однако власти Армении сказали российской стороне, что подобный вариант в нынешних условиях нежелателен для них, поскольку в результате этого необходимо будет снизить также цену на газ для потребителей, что в свою очередь приведет к снижению выплачиваемых компанией «Газпром Армения» в госбюджет налогов. В данном случае речь идет о 8-10 млрд. драмов за год.
«То есть, с точки зрения налоговых поступлений, насколько выше тариф на газ, настолько это выгоднее правительству РА. "Газпром", напротив, заинтересован в этом вопросе, поскольку в случае сокращения налоговых обязательств дочерней компании "Газпром Армении", российская компания больше выиграет, нежели потеряет», - отмечает газета.