Հարկերի հավաքագրման թերակատարումը կարող է կազմել  մինչև 6 տոկոս
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեին մոտ կանգնած «Հայկական ժամանակի» աղբյուրները պնդում են, որ այս տարվա կտրվածքով հարկային եկամուտների հավաքագրման թերակատարումը կարող է կազմել  մինչև 6 տոկոս՝ կհավաքվի 70 միլիարդ դրամ պակաս գումար:
«Կառավարության ամբողջ հույսնն այն է, որ  մինչև տարեվերջ կգործարկվեն հանքարդյունաբերության մի քանի միջին ու խոշոր ծրագրեր, և դրանցից ստացված հարկերով հնարավոր կլինի մասամբ ծածկել թերհավաքագրումը: Մեր տեղեկություններով՝ չնայած եկամուտների թերհավաքագրմանը, կառավարությունը չի գնա բյուջեի ծախսերի պաշտոնական կրճատմանը՝ սեկվեստրի, այլ առաջացած բացը կփորձի փակել նոր պարտքեր ներգրավելով»,-ավելացրել  է թերթը:

«Айкакан жаманак»: Недовыполнение планов по собираемости налогов может составить в этом году до 6%
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на свои источники в Комитете государственных доходов Армении, что недовыполнение планов по собираемости налогов в нынешнем году может составить до 6 процентов, то есть будет собрано меньше на 70 млрд. драмов.
«Вся надежда правительства на то, что до конца года будут задействованы несколько средних и крупных программ в горнодобывающей отрасли, и за счет полученных от этого налогов можно будет частично покрыть недосборы по налогам. В результате правительство не пойдет на официальное снижение расходных статей бюджета – секвестр, а попытается покрыть возникший дефицит за счет привлечения новых кредитов», - отмечает издание.