ՊԲ-ն քաջատեղյակ է հակառակորդի ճամբարում տեղի ունեցող գործընթացներին, վերահսկողությունը պահպանվում է. Լևոն Մնացականյան
11/08/2016 17:00
Օգոստոսի 11-ին ԼՂՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը հանդիպել է հանրապետությունում գործող և հավատարմագրված զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, մամուլի ասուլիսը հրավիրվել էր բանակային ուսումնական տարվա 1-ին կիսամյակի, այդ թվում նաև ապրիլյան զարգացումների արդյունքները ամփոփելու, ինչպես նաև գործունեության ընթացիկ և առաջիկա կարևորագույն ուղղությունների նախանշման համատեքստում:
Նախքան լրագրողների հարցերին պատասխանելը ԼՂՀ ՊՆ ղեկավարը ներածական խոսքում ներկայացրել է հաշվետու ժամանակահատվածում տեղ գտած հիմնական գործընթացների ընդհանուր պատկերը՝ նշելով, որ պաշտպանության բանակը կատարել է իր առջև դրված խնդիրները և կյանքի կոչել այն բոլոր ծրագրային միջոցառումները, որոնք նախանշված են եղել 2016թ. պատրաստության պլանով:
Խոսելով առաջնագծում առկա օպերատիվ-մարտավարական իրադրության մասին՝ Լևոն Մնացականյանը վստահեցրել է, որ բանակի հրամանատարությունը քաջատեղյակ է հակառակորդի ճամբարում տեղի ունեցող գործընթացներին և կան բոլոր նախադրյալները ինչպես այսօր, հետագայում ևս պահպանել վերահսկողությունը վերջինիս բոլոր հավանական քայլերի նկատմամբ:
Նշված նպատակին հասնելու համար անընդհատ կատարելագործվում է ինժեներական ամրակառույցների համակարգը, բարձրացվում զորքերի պատրաստության և ռազմատեխնիկական համալրվածության մակարդակը:
Նախարարի ներածական խոսքին հաջորդել են լրագրողների հարցերը: Վերջիններիս հետաքրքրել են ապրիլյան պատերազմի, բանակաշինության ընթացիկ փուլին վերաբերող տարբեր թեմաներ:
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում, որն, ի դեպ, նման ձևաչափով առաջինն էր Լևոն Մնացականյանի պաշտոնավարման ժամանակ, բանակի հրամանատարը կարևորել է զանգվածային լրատվության դերը, մասնավորապես ներբանակային գործընթացները հանրային լայն շրջանակներին հասցնելու առումով և հույս է հայտնել, որ նման հանդիպումները կկրեն պարբերական բնույթ:

Левон Мнацаканян: Армия обороны НКР внимательно следит за действиями противника и контролирует ситуацию
11/08/2016 18:55
Министр обороны Нагорно-Карабахской Республики, командующий Армией обороны НКР Левон Мнацаканян 11 августа встретился с представителями СМИ. Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, пресс-конференция была созвана в контексте подведения итогов первого полугодия армейского учебного года, в том числе, результатов апрельских развитий и обозначения текущих и предстоящих важнейших направлений деятельности.
Министр обороны НКР представил общую картину основных процессов в отчетный период, отметив, что Армия обороны выполнила все поставленные перед ней задачи и реализовала несколько программных мероприятий, которые предусматривались планом готовности 2016 года.
Касаясь оперативно-тактической ситуации на передовой линии, Левон Мнацаканян заверил, что командование Армии обороны следит за действиями ВС Азербайджана и прекрасно знает о происходящих в лагере противника процессах. Глава Минобороны НКР отметил, что есть все предпосылки, чтобы держать под контролем все возможные шаги противника как сегодня, так и в дальнейшем.
Для достижения этой цели постоянно усовершенствуется система инженерных сооружений, повышается готовность войск и уровень военно-технического оснащения.
Министр обороны НКР ответил также на вопросы журналистов, которых интересовали различные темы, касающиеся апрельской войны и текущего этапа армейского строительства.
В ходе пресс-конференции командующий Армией обороны отметил важность  роли СМИ, в частности в плане информирования широких кругов общественности о внутриармейских процессах и выразил надежду, что подобные встречи будут иметь регулярный характер.