Կոստանյանին կվերադարձնեն պետական համակարգ
«Հրապարակի» տեղեկություններով` Բաղրամյան 26-ում ծրագրեր կան արդեն նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին վերադարձնել հարազատ համակարգ: Ի սկզբանե նրա հետ հեռահար պլաններ էին կապում, հնարավոր տեղափոխություններ գծագրում, և, ահա, այս իմպուլսիվ հրաժարականը փաստի առաջ է կանգնեցրել իշխանություններին:
«Կոստանյանը հարմար թեկնածու էր ոչ միայն ներսում և դրսում երկար-բարակ, «խուճուճ», անհասկանալի իրավաբանական տերմիններով ճառեր ասելու, քննարկումների և վիճաբանությունների դաշտ մտնելու համար, այլև ՀՀ շահերը Եվրադատարանում պաշտպանելու: Այդ է պատճառը, որ երբ նա գրել է դիմումը, նախագահականում գցել-բռնել են, որ դա պետք է ձևակերպել առողջական խնդիրների հողի վրա, չէ՞ որ գործող դատախազներին հենց այնպես չեն ազատում աշխատանքից: Ահա թե ինչու նախագահի խոսնակի բերանով հայտարարվեց, որ առողջական խնդիրները լուծելուց հետո նրա ներուժը կօգտագործեն պետական համակարգում:
Նախագահականի մեր աղբյուրներից հայտնի դարձավ, որ երբ Կոստանյանը հրաժարական է ներկայացրել, նախագահը հարցրել է` որտե՞ղ կցանկանայիր աշխատել` վճռաբեկ դատարան, նախարար, իսկ գուցե մի տեղ դեսպան գնաս, «խախանդ» ապրես, սակայն երիտասարդ դատախազը նշել է, որ պետական համակարգում չի ցանկանում աշխատել, գոնե հիմա չի պատկերացնում: Իսկ թե ինչով է պատրաստվում զբաղվել 39-ամյա իրավաբանը, մտերիմները նշում են, թե կարող է գնալ արտերկիր, բիզնես դնել ու ապրել»,- գրել է թերթը:

«Грапарак»: Геворка Костаняна собираются вернуть в систему
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что на Баграмяна 26 есть программы относительно возвращения в «родную систему» уже экс-генпрокурора Армении Геворка Костаняна. Изначально с ним связывали долгосрочные планы, планировали возможные перемещения, однако столь импульсивная отставка поставила власти перед фактом.
«Костанян был подходящей кандидатурой не только для того, чтобы выступать с  пространными, полными непонятных юридических терминов, речами внутри страны и за ее пределами, но и для защиты интересов Армении в Европейском суде.
Именно в этом причина того, что когда он написал заявление об отставке, в резиденции президента решили, что необходимо представить это, как отставку в связи состоянием здоровья, ведь действующих прокуроров просто так не освобождают от работы. Вот почему пресс-секретарь президента Армении заявил, что после решения проблем со здоровьем его потенциал будет использован в государственной системе.
Как сообщили наши источники в резиденции президента, когда Костанян представил заявление об отставке, президент спросил его: "Где бы ты хотел работать – в Кассационном суде, министром или, может, послом в какой-нибудь стране, поедешь куда-нибудь спокойно поживешь". Однако молодой прокурор отметил, что не желает работать в государственной системе и, по крайней мере, не представляет себе этого сейчас.
Касаясь того, чем собирается заняться 39-летний юрист, близкие ему люди отмечают, что, возможно, он уедет заграницу, откроет свой бизнес и будет жить там», - отмечает издание.