Բակո Սահակյանը հաստատել է Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հանդիպում է ունեցել ԼՂՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի անդամների հետ: Քննարկվել են սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր, տեղեկացնում է ԼՂՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Իր խոսքում Բակո Սահակյանը շեշտել է, որ սահմանադրական բարեփոխումներն ուղղված են մարդու իրավունքների և ազատությունների ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը, դատական իշխանության և տեղական ինքնակառավարման համակարգերի կատարելագործմանը, անմիջական ժողովրդավարության ինստիտուտի հետեւողական զարգացմանը:
Արցախի նախագահ Սահակյանը նշել է, որ կազմավորումից ի վեր հանձնաժողովը կատարել է ծավալուն աշխատանք ու բազմակողմանի ուսումնասիրություններ, կազմակերպել է հանրային քննարկումներ, հաշվի է առնվել սահմանադրական բարեփոխումների իրականացման՝ ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ տարբեր զարգացած երկրների փորձը, և արդյունքում, ներկայացվել է առաջարկ, որի հիմքում ընկած է նախագահական կառավարման համակարգը:
«Հաշվի առնելով հանձնաժողովի տեսակետը, քաղաքական ուժերի մեծամասնության դիրքորոշումը, մեր տեղեկացված լինելը բնակչության մեծամասնության կարծիքին, որն արտահայտվել է նաև վերջերս անցկացված սոցիալական հարցումների արդյունքում՝ ես ընդունում եմ առաջարկվող տարբերակը ու հավանություն եմ տալիս սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգին և հանձնարարում եմ հանձնաժողովին` մշակել ու սահմանված ժամկետում ներկայացնել սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը»,-ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Бако Саакян одобрил концепцию конституционных реформ
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян сегодня провел встречу с членами Комиссии по конституционным реформам при президенте НКР. Был обсужден ряд вопросов, касающихся концепции конституционных реформ, передает пресс-служба президента НКР.
В своем слове Бако Саакян подчеркнул, что конституционные реформы направлены на расширение и укрепление прав и свобод человека, усовершенствование систем судебной власти и местного самоуправления, последовательное развитие института непосредственной демократии.
Президент Саакян отметил, что со дня формирования комиссия провела объемную работу, всесторонние исследования, организовала общественные обсуждения. При этом был учтен опыт осуществления конституционных реформ как в Республике Армения, так и в разных развитых странах, и в результате было представлено предложение, в основе которого лежит система президентского правления.
«Учитывая мнение комиссии, единую позицию политических сил, осведомленность о мнении большинства населения, что также было отражено в недавно проведенном соцопросе, я принимаю предложенный вариант и одобряю концепцию конституционных реформ. Поручаю комиссии разработать и в установленный срок представить проект конституционных реформ», - подчеркнул глава государства.
На встрече присутствовали председатель Национального Собрания НКР Ашот Гулян, премьер-министр Араик Арутюнян и другие должностные лица.