Ողջամիտ, իրավացի և համարժեք փոխզիջումներն անհրաժեշտ են. Բակո Սահակյան
«Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծմանն ուղղված բանակցությունների համար նոր փուլ կբացվի, եթե Ադրբեջանը հարգի 1994 թվականի հրադադարի համաձայնագիրը, Լեռնային Ղարաբաղը նորից միանա բանակցություններին և հաղթահարվեն հոգեբանական արգելքները, որոնք գալիս են Ադրբեջանի վրեժխնդիր քաղաքականությունից», - Ֆրանսիայի խորհրդարանի էլեկտրոնային թերթին  տված հարցազրույցում ասել է Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը:
«Ադրբեջանը պետք է կարողանա հրաժարվել ղարաբաղցիների և հայերի հանդեպ իր ազգատյաց քաղաքականությունից, իր անհեռանկար արկածախնդրությունից և հանձն առնի հարգելու մյուս ժողովուրդների հիմնական ազատություններն ու իրավունքները», - ասել է Սահակյանը, ում խոսքերն է մեջբերել «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Ղարաբաղի նախագահը ապրիլյան քառօրյա պատերազմը որակել է հայերի հանդեպ Ադրբեջանի «հայատյաց գաղափարախոսության և իշխանությունների բռնապետության արդյունք»։
Պատասխանելով փոխզիջումների մասին հարցին, Լեռնային Ղարաբաղի նախագահն ասել է, որ որևէ հակամարտության լուծում, հատկապես երբ դա այնքան բարդ է, որքան Լեռնային Ղարաբաղինը, կարող է իրականացվել միայն փոխզիջումների միջոցով։
«Ողջամիտ, իրավացի և համարժեք փոխզիջումներն անհրաժեշտ են», - հավելել է նա՝ շարունակելով․ - «Մենք պատրաստ ենք անել զիջումներ, եթե դրանք չեն խաթարում մեր երկրի անվտանգությունը, եթե դրանք չեն հանդիսանում պատեհ առիթներ մեր հակառակորդի համար՝ մեզ վրա նոր հարձակումներ գործելու»։
Անդրադառնալով միջազգային հանրության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման հարցին և այդ ուղղությամբ արձանագրած հաջողություններին՝ Բակո Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ Ղարաբաղի ճանաչումը մոտ ապագայում շարունակվելու է ավելի մեծ հաջողությամբ՝ իր դրական հետևանքներն ունենալով Հարավային Կովկասի կայունության վրա։
«Օրինական է արդյոք աշխարհագրական մի տարածքում խմբված փոքրամասնության ինքնորոշման պահանջը» հարցին Բակո Սահակյանը պատասխանել է. - «Ինքնորոշման պահանջի իրավունք ունեն բոլոր ժողովուրդները, դա միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքերից մեկն է։ Բայց այդ իրավունքը դառնում է հրամայական մի պարտականություն այն ժամանակ, երբ պետությունը, որին միացված է նա, չունի մի այլ ցանկություն, քան այդ ժողովրդին ոչնչացնելը»:

Президент НКР: Разумные, справедливые и соразмерные взаимные уступки являются необходимостью
«В переговорах по урегулированию карабахской проблемы откроется новый этап, если Азербайджан будет соблюдать соглашение о прекращении огня 1994 года, Нагорный Карабах вновь присоединится к переговорам и будут устранены психологические барьеры, являющиеся результатом реваншистской политики Баку», - заявил президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян в интервью электронной газете парламента Франции.
«Азербайджан должен суметь отказаться от ксенофобской политики в отношении армянского народа, от своего бесперспективного авантюризма и уважать основополагающие права и свободы других народов», - сказал президент НКР, которого цитирует Радио  Азатутюн.
При этом Бако Саакян назвал апрельскую четырехдневную войну в зоне карабахского конфликта «результатом армяноненавистнической идеологии и авторитаризма властей» Азербайджана.
В ответ на вопрос о взаимных уступках в переговорном процессе, президент Саакян отметил, что любой конфликт, в особенности столь сложный, как карабахский конфликт, может получить решение посредством лишь взаимных уступок.
«Разумные, справедливые и соразмерные взаимные уступки являются необходимостью», - сказал он, добавив: «Мы готовы к уступкам, если они не нарушают безопасность нашей страны, не служат удобными поводами для совершения нашим противником новых атак против нас».
Коснувшись вопроса признания международным сообществом Нагорного Карабаха и зарегистрированных в этом процессе успехов, Бако Саакян выразил уверенность, что признание Нагорного Карабаха в ближайшем будущем продолжится более успешно, имея свои позитивные последствия для стабильности Южного Кавказа.
«Право на самоопределение имеют все народы. Это один из ключевых принципов международного права. Но это право становится императивной обязанностью для народа тогда, когда государство, к которому он присоединен, не имеет других желаний, помимо как уничтожить данный народ», - сказал президент НКР.