Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական հեռագիր է հղել Վան Խաչատուրին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական հեռագիր է հղել նկարիչ, քանդակագործ, ճարտարապետ Վան Խաչատուրին՝ ծննդյան 90-րդ տարեդարձի առթիվ, տեղեկացնում են նախագահի մամուլի գրասենյակից:
«Դուք իրավամբ համարվում եք հայ կոթողային գեղանկարչության հիմնադիրը, որի երկարամյա գործունեությունից ծնված որմնանկարները, կտավներն ու քանդակներն այսօր զարդարում են բազմաթիվ հոյակերտ կառույցներ:
Ազգային ինքնատիպությամբ օժտված Ձեր ստեղծագործությունները նշանակալի ազդեցություն ունեն հայ կերպարվեստի և ճարտարապետության նոր միտումների սկզբնավորման և զարգացման գործում:
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, արևշատություն և ամենայն բարիք»,- ասված է ՀՀ նախագահի շնորհավորական հեռագրում:

Президент Серж Саргсян направил поздравительную телеграмму Вану Хачатуру
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил поздравительную телеграмму художнику, скульптору, архитектору Вану Хачатуру в связи с 90-летием, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
«Вы по праву считаетесь основателем армянской монументальной живописи. Фрески, холсты и скульптуры, рожденные вашей многолетней деятельностью, сегодня украшают многие восхитительные строения.
Одаренные национальной самобытностью ваши произведения имеют значительное воздействие в деле зарождения и развития новых тенденций в армянском изобразительном искусстве и архитектуре.
Желаю Вам здоровья, благоденствия и всяческих благ», - говорится в поздравительной телеграмме президента Армении.