ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ճգնաժամ է ապրում. Լարիսա Ալավերդյան
Քանի դեռ Արցախն ընդգրկված չէ բանակցային գործընթացում, բանակցային գործընթաց լինել չի կարող, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ՄԻՊ առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այժմ ճգնաժամ է ապրում, քանի որ կողմերը չեն կարողանում հակամարտության կարգավորման շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք բերել, իսկ համանախագահներն էլ իրենց հերթին զգուշավոր են արվող հայտարարություններում:
«Նրանք անընդհատ ասում են՝ կփորձենք, ձգտում ենք, անում ենք… Այս բառերը ոչ այլ ինչ են, քան անգործություն: ԼՂ հիմնահարցի շուրջ վերջին հանդիպումները ցույց են տվել, որ ՀՀ-ն և Ադրբեջանը մի մազաչափ անգամ չեն փոխել իրենց մոտեցումները»,- նշեց Լարիսա Ալավերդյանը:
Բանախոսը չբացառեց նաև լայնամասշտաբ պատերազմի հավանականությունը, որի պատճառն ըստ նրա՝ դիվանագիտության մեջ հայկական կողմի հաջողության բացակայությունն է:
Լ. Ալավերդյանն ընդգծեց՝ ինքը վստահ է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև սպասվող հանդիպումը որևէ դրական արդյունք հակամարտության կարգավորմանը չի տա:
Անդրադառնալով՝ փոխզիջումների անհրաժեշտության մասին ԼՂ նախագահ Բակո Սահակյանի հայտարարությանը՝ Լ. Ալավերդյանը նշեց.
«Ինձ համար այդ հռետորությունն ընդունելի չէ, քանի որ այս իրավիճակում փոխզիջում կամ զիջում արտահայտությունները հասկանալի չեն: Երբևէ լսե՞լ եք Ադրբեջանի կողմից զիջումների կամ փոխզիջումների մասին: Ադրբեջանն ավելի քան պարզ ասում է՝ իմ տարածքներն են, Հայաստանի մի մասն էլ է իմ տարածքը»:

Лариса Алавердян: Минская группа ОБСЕ переживает кризис
Переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта не может продвигаться до тех пор, пока Нагорный Карабах не включен в него, такое мнение выказала сегодня в ходе встречи с журналистами первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
По ее словам, Минская группа ОБСЕ переживает в настоящее время кризис, поскольку стороны не могут достичь согласия вокруг урегулирования конфликта, а сопредседатели в свою очередь осторожны в заявлениях.
«Они постоянно говорят: пытаемся, стремимся, делаем… Эти слова не что иное, как бездействие. Последние встречи вокруг вопроса Нагорного Карабаха показали, что Армения и Азербайджан ни на йоту не изменили свои подходы», - сказала Л.Алавердян.
Она не исключила возможность возобновления широкомасштабных военных действий, причиной чего является отсутствие успеха у армянской стороны в дипломатии.
Л.Алавердян подчеркнула, что уверена – запланированная встреча между президентами Армении и Азербайджана не приведет к какому-либо положительному результату в урегулировании конфликта.
Касаясь заявления президента НКР Бако Саакяна о необходимости компромиссов, Л.Алавердян отметила:
«Для меня эта риторика неприемлема, поскольку в данной ситуации выражения "уступка" или "компромисс" – не понятны. Когда-либо слышали, чтобы Азербайджан заявлял об уступках или компромиссах? Азербайджан более чем ясно высказался, что это его территории, часть Армении в том числе».