ԼՂՀ հռչակման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում է հայտարարվելու
Օգոստոսի 24-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը խորհրդարանի փոխնախագահի, մշտական հանձնաժողովների ղեկավարների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրհրդակցություն:
Քննարկման նյութն Արցախի Հանրապետության նախագահի առաջարկն էր՝ ԼՂՀ հռչակման 25–րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին:
Սահմանադրության և Ազգային ժողովի Կանոնակարգի համաձայն, նշված առաջարկությունը խորհրդարան է ներկայացվում ԱԺ համապատասխան որոշման նախագծի տեսքով, որը պետք է հավանության արժանանա ԱԺ լիագումար նիստում:
Նախօրեին ներկայացված որոշման նախագիծը պատգամավորները քննարկել են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում և անհրաժեշտ պարզաբանումներ ստացել ԼՂՀ Նախագահի ներկայացուցիչ Արայիկ Լազարյանից:
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ խորհրդարանի նախագահը հայտարարել է, որ օգոստոսի 25-ին ժամը 11:00-ին հրավիրվում է արտահերթ նստաշրջան՝ հանրապետության նախագահի առաջարկած օրակարգով:

В связи 25-летием провозглашения НКР будет объявлена амнистия
Председатель Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян созвал сегодня рабочее совещание с участием вице-спикера парламента, глав постоянных комиссий парламента НКР, а также ответственных лиц аппарата парламента.
Как передает пресс-служба парламента, предметом обсуждения рабочего совещания стало предложение президента НКР Бако Саакяна относительно объявления амнистии в связи с 25-летием провозглашения Нагорно-Карабахской Республики.
В соответствии с Конституцией и Регламентом НС НКР, это предложение представляется на рассмотрение парламента в виде проекта соответствующего решения парламента, который должен быть одобрен в ходе пленарного заседания Национального Собрания республики.
Накануне проект решения был обсужден депутатами в постоянной комиссии парламента НКР по государственно-правовым вопросам, необходимые разъяснения по документу представил Араик Лазарян – представитель президента НКР.
Подводя итоги совещания, спикер парламента НКР заявил, что 25 августа в 11:00 созывается внеочередная сессия с предложенной президентом НКР повесткой.