ԱԱԾ քննչականի նախկին պետը աշխատանքի է անցել «Հայբիզնեսբանկում». «Հրապարակ»
Մոտ մեկ ամիս առաջ ԱԱԾ քննչական վարչության պետի պաշտոնից ազատված Մնացական Մարուքյանը նոր պաշտոն է ստացել:
«Հրապարակ»-ի տեղեկություններով` նա նշանակվել է «Հայբիզնեսբանկի» կառավարչի խորհրդական: «Հայբիզնեսբանկից» հաստատել են թերթի տեղեկությունը` նշելով, որ նշանակումը եղել է օգոստոսի 16-ին:
«Այս նշանակումն առավել քան ուշագրավ է, քանի որ ոչ վաղ անցյալում հենց Մնացական Մարուքյանն է քննել «Հայբիզնեսբանկ» ընկերությունից 10 մլն. 980 հազար եվրո գումար հափշտակելու գործը: Այդ գործով «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲ ընկերության վարչության նախկին նախագահ Արա Կիրակոսյանը և նրա տեղակալ Մելիք Եսայանն ավելի քան 2,5 տարի է` անազատության մեջ են:
Արա Կիրակոսյանի մասով գործը դատաքննության փուլում է, հնարավոր է` շուտով հանգուցալուծվի, Մելիք Եսայանի մասով քննությունն առանձնացվել է հիվանդության պատճառով: Այս գործով մեղադրյալներից Սուրեն Գաբրիելյանն էլ, որը 2014թ. Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցից փախուստի էր դիմել, Ինտերպոլի կողմից միջազգային հետախուզման մեջ է, նրա մասով գործը կասեցված է:
ԱԱԾ թերթի աղբյուրները պատահական չեն համարում Մարուքյանի նշանակումը «Հայբիզնեսբանկում», կարծիք կա, որ այդ պաշտոնով ԱԱԾ քննչական վարչության պետին փոխհատուցել են մոտ 10 մլն. եվրոյի գործով ABB-ին տուժող ճանաչելու որոշումը», - գրել է թերթը:

«Грапарак»: Начальник следственного управления СНБ перешел на работу в «Армбизнесбанк»
Освобожденный примерно месяц назад с должности начальника следственного управления Службы национальной безопасности Мнацакан Марукян получил новую должность, пишет газета «Грапарак».
По сведениям издания, он назначен советником управляющего ЗАО «Армбизнесбанк». В банке эту информацию подтвердили, отметив, что назначение было 16 августа.
«Это назначение более чем примечательно, поскольку в недавнем прошлом именно Мнацакан Марукян расследовал дело о хищении суммы в размере 10 млн 980 тысяч евро в «Армбизнесбанке». По этому делу бывший председатель ЗАО «Армбизнесбанк» Ара Киракосян и его заместитель Мелик Есаян уже два с половиной года находятся в заключении.
По части Ара Киракосяна дело на этапе судебного производства и, возможно, вскоре наступит развязка, а по части Мелика Есаяна дело выделено в отдельное производство из-за болезни.
Обвиняемым по этому делу является Сурен Габриелян, который в 2014 году сбежал из Инфекционной клинической больницы «Норк» и объявлен в международный розыск Интерполом.
Источники издания в Службе национальной безопасности считают неслучайным назначение Марукяна в ЗАО «Армбизнесбанк». Есть мнение, что этой должностью начальнику следственного управления СНБ возместили решение о признании ABB пострадавшим в деле на около 10 млн евро», - пишет издание.