ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ Երևանում նախատեսված է ռազմական շքերթ. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ին հայտնի է դարձել, որ  ՀՀ անկախության 25-ամյակի  առթիվ սեպտեմբերի 21-ին Երևանում նախատեսված է ռազմական շքերթ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ  Արծրուն Հովհաննիսյանը ոչ հերքել, ոչ էլ հաստատել է   տեղեկությունը՝ նշելով, որ  առայժմ այս հարցի վերաբերյալ որևէ բան չի կարող ասել։
«Եթե որոշվի, որ ռազմական շքերթ  է նախատեսված, կիրազեկենք այդ մասին», - ասել է Արծրուն Հովհաննիսյանը։ Հարցին՝ հատկապես ապրիլյան  քառօրյա պատերազմից հետո  արդյոք  շքերթ իրականացնելու  անհրաժեշտություն չկա՞, նա պատասխանել է. «Նման հարցերը որոշում են այլ մակարդակում, մեկնաբանելու բան չկա»։
«Ռազմական շքերթի անցկացման մասին պաշտոնապես թերևս հայտնի կդառնա  առաջիկա օրերին։ Նկատենք, որ մեծամասշտաբ  այսպիսի զորահանդես կազմակերպելն ու անցկացնելը ենթադրում է ֆինանսական լուրջ ծախսեր՝ մի քանի միլիոն դոլար։ Մյուս կողմից, սակայն, հատկապես  ապրիլյան պատերազմից հետո շքերթի անցկացումը ավելի է կարևորվում․ ընդ որում, շքերթի կազմակերպիչները պետք է ձգտեն ցուցադրել հնարավորինս արդիական և հնարավորինս ահեղ զինատեսակներ», - գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը։

«Айкакан жаманак»: По случаю Дня независимости в Ереване проведут военный парад
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что по случаю 25-летия независимости Армении в Ереване 21 сентября предусмотрен военный парад. Пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян не подтвердил и не опроверг эту информацию, отметив, что пока по этому вопросу ничего сказать не может.
«Если будет решено провести военный парад, мы проинформируем об этом», - заявил Арцрун Ованнисян. На вопрос о том, есть необходимость в военном параде после апрельской четырехдневной войны, он ответил: «Подобные вопросы решаются на другом уровне, комментариев нет».
«Пожалуй, о проведении военного парада станет известно уже в ближайшие дни. Отметим, что организация и проведение большого военного парада предполагает серьезные финансовые затраты – в несколько миллионов долларов. С другой стороны, однако, особенно после апрельской войны парад приобретает особую значимость. При этом организаторы парада должны стремиться продемонстрировать наиболее мощные и современные виды вооружений», - пишет издание.