Սերժ Սարգսյանը ողջունել է բելգիացի պատգամավորների այցն Արցախ
Հայ ժողովուրդը շատ բարձր է գնահատում Բելգիայի իշխանությունների և ժողովրդի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման քայլը, Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, Բելգիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլս վան Հոֆի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանում Բելգիան ավանդաբար ընկալվում է որպես բարեկամ և վստահելի գործընկեր, ում հետ հարաբերությունները հիմնված են պատմական ջերմ առնչությունների, նույնանման արժեհամակարգի և զարգացման համադրելի տեսլականի հետ:
Հանրապետության նախագահը ողջունել է պատգամավորների այցը Արցախ, որտեղ նրանք հնարավորություն կունենան ուղղակիորեն տեղում ծանոթանալու ԼՂ հիմնախնդրի էությանն ու ավելի լավ պատկերացնելու արցախցիների ձգտումները, մտահոգությունները, առօրյան և անցած ավելի քան երկու տասնամյակի ձեռքբերումները:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիայի իշխանություններին և ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար, նշելով, որ հայ ժողովուրդը շատ բարձր է գնահատում այդ քայլը և ընդունում այն որպես ցեղասպանության դատապարտման ու կանխարգելման գործում Բելգիայի վճռական հանձնառություն:
Հանդիպման ժամանակ Հանրապետության նախագահը Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Ժորժ Դալմանին հայ-բելգիական բարեկամական կապերի զարգացման, Հայաստանի Հանրապետության և Բելգիայի Թագավորության միջև խորհրդարանական համագործակցության ընդլայնման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով:
Ժորժ Դալմանը մեծ պատիվ է համարել նման բարձր պարգևի արժանանալը, ընդգծել, որ Հայաստանն իր սրտում է արդեն 28 տարի, և այսօր էլ պատրաստ է իր գործունեությամբ օգտակար լինելու մեր երկրին ու ժողովրդին:

Серж Саргсян приветствовал визит бельгийских парламентариев в Карабах
Армянский народ высоко ценит признание Геноцида армян Бельгией на всех уровнях государственной власти и народом, заявил президент Армении Серж Саргсян во время встречи с делегацией во главе с депутатом Палаты представителей Бельгии, руководителем группы парламентской дружбы Бельгия-Армения Эльс Ван Хофом.
Президент подчеркнул, что в Армении традиционно воспринимают Бельгию как дружественного и надежного партнера, отношения с которым основаны на исторических теплых связях, идентичной системе ценностей и видении развития.
Глава государства приветствовал визит бельгийских парламентариев в Арцах, где у них будет возможность познакомиться с сутью карабахского конфликта и лучше представить чаяния, обеспокоенность, жизнь и достижения карабахского народа за более чем два десятилетия.
Президент С.Саргсян выразил благодарность властям и народу Бельгии за признание Геноцида армян, отметив, что армянский народ очень высоко ценит этот шаг и принимает его как решительное обязательство Бельгии в деле осуждения и предотвращения Геноцидов.
В ходе встречи президент Серж Саргсян наградил депутата Палаты представителей федерального парламента Бельгии Жоржа Дальмана медалью «Признательность» за значительный вклад в дело развития армяно-бельгийских связей, расширение парламентского сотрудничества между Арменией и Бельгией.
Жорж Дальман отметил, что для него большая честь удостоиться такой высокой награды, и подчеркнул, что Армения уже 28 лет в его сердце и он всегда готов и своей деятельностью быть полезен армянскому народу и стране.