ԼՂՀ ճանաչումը կարող է արդյունավետ դարձնել ամբողջ բանակցային գործընթացը. Շավարշ Քոչարյան
Արցախի ժողովուրդը 25 տարիների ընթացքում հստակ ապացուցեց, որ ինքը տեր է իր կայացրած որոշմանը, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտգործանախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Այսինքն՝ որպես պետություն Արցախը կայացել է պետությանը բնորոշ բոլոր ատրիբուտներով, իսկ ապրիլյան վերջին պատերազմն ապացուցեց, որ Արցախի ժողվովուրդը պատրաստ է այսօր էլ ցանկացած արկածախնդրություն հետ մղելու», - նշեց Շավարշ Քոչարյանը:
Նրա խոսքով, 20 տարուց ավել տևած բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի դեստրկուտիվ քաղաքականությունն արդեն առաջին պլան է մղում այն, որ ԼՂ ճանաչումը կարող է արյդունավետ դարձնել ամբողջ բանակցային գործընթացը:
Արդյոք դիվանագիտական ձախողում է, որ 25 տարիների ընթացքում որևէ պետություն չի ճանաչել ԼՂ անկախությունը, Շավարշ Քոչարյանն ընդգծեց, որ այդպիսի խնդիր չի դրվել: «Խնդիրը դրված էր բանակցային գործընթացի վրա, խնդիրը դրված էր, որ պետք  միջազգային  ճանաչում լինի և այդ միջազգային ճանաչումը պայմանավորվում էր բանակցային գործընթացով», - նշեց նա:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությանը, թե բանակցություններն ընթանում են ճիշտ ուղով, Շավարշ Քոչարյանն ասաց, թե ադրբեջանական կողմի ասածները որևէ մեկնաբանության կարիք չունեն: «Իրենք ասում են այն, ինչն իրենց ձեռնտու է, մի բան է խոսվում բանակցային սեղանի շուրջ, այլ բան՝ այլ տեղ, դրա համար մեկնաբանելու կարիք չկա: Ոչ թե պետք է մեկնաբանել, այլ սեփական գիծն առաջ տանել», - ասաց նա:
Փոխնախարարը նշեց, որ Պետերբուրգյան հանդիպումը շարունակությունն էր Վիեննայի հանդիպմանը, որոնց նպատակն այն է եղել, որ, քանի դեռ շփման գծում կան սադրանքներ, կրակոցներ, բանակցային գործընթացը չի կարող առաջ ընթանալ: «Այդ ուղղությամբ չենք տեսնում արդյունք, իսկ արդյունք կլինի այն, որ, իրոք, համապատասխան մեխանիզմներ ներդրվեն, ընդլայնվի մոնիթորինգային խմբի կարողությունները և վերջ դրվի սադրանքներին», - շեշտեց ԱԳ փոխնախարարը:

Шаварш Кочарян: Признание НКР может придать эффективность всему переговорному процессу
Народ Нагорного Карабаха за прошедшие 25 лет доказал, что является хозяином принятого решения, заявил сегодня журналистам после заседания правительства Армении заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян.
«То есть, как государство Арцах состоялся со всеми присущими государству атрибутами, а последняя апрельская война доказала, что народ Нагорно-Карабахской Республики и сегодня готов противостоять любой авантюре», - отметил Шаварш Кочарян.
По его словам, деструктивная политика Азербайджана в продолжающихся уже более 20 лет переговорах выдвигает уже на первый план то, что признание НКР может сделать эффективным весь переговорный процесс.
На замечание о том, является ли дипломатическим промахом то обстоятельство, что за прошедшие 25 лет ни одно государство не признало независимость Нагорного Карабаха, Шаварш Кочарян отметил, что такая задача не ставилась. «Упор делался на переговорный процесс, ставилась задача добиться международного признания, и это международное признание обуславливалось переговорным процессом», - заявил замминистра.
Касаясь заявления министра иностранных дел Азербайджана о том, что переговоры проходят в правильном русле, Шаварш Кочарян отметил, что заявления азербайджанской стороны не нуждаются в каком-либо комментарии.
«Они говорят то, что выгодно им. Вокруг переговорного стола говорится одно, а в другом месте – иное, посему нет нужды комментировать. Нужно не комментировать, а продвигать вперед свою линию», - сказал он.
Замминистра отметил, что встреча в Санкт-Петербурге была продолжением встречи в Вене, и цель этих встреч в том, что пока на линии соприкосновения слышны выстрелы и совершаются провокации, переговорный процесс не может продвигаться вперед.
«Мы не видим результата в этом направлении, а может ли произойти то, что в действительности будут внедрены соответствующие механизмы, расширены возможности мониторинговой группы и прекращены провокации», - отметил заместитель министра иностранных дел Армении.