Արցախում կատարվող իրադարձությունները չեն կարող դուրս մնալ Եվրոպայում տեղի ունեցող ընդհանուր գործընթացներից. Գյունտեր Դաուեն
03/09/2016 15:07
ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 2-ին ընդունել է Եվրոպայի ազատ դաշինք (ԵԱԴ) կուսակցության փոխնախագահ Լորենա Լոպես դէ Լակալեին և նույն կուսակցության գործադիր տնօրեն Գյունտեր Դաուենին:
ԼՂՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել  Եվրոպական ազատ դաշինքի գործունեությունն Արցախին սատարելու  հարցում և կարևորել պատվիրակության այցը՝   Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 25-րդ տարեդարձին նվիրված տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով:
«Համոզված եմ, որ ԵԱԴ պատվիրակության թվով երրորդ այցելությունը համագործակցության նոր  հնարավորություններ է ստեղծելու»,- ընդգծել  է խորհրդարանի ղեկավարը:
Խոսելով Արցախ այցի մասին՝ ԵԱԴ գործադիր տնօրեն Գյունտեր Դաուենը նշել է, որ մեծ ուրախությամբ են ընդունել հրավերը և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու կառույցի միջոցով եվրոպական համայնքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասին իրազեկումը:
«Արցախում կատարվող իրադարձությունները չեն կարող դուրս մնալ Եվրոպայում տեղի ունեցող ընդհանուր գործընթացներից», - ընդգծել է Գյունտեր Դաուենը:
Հանդիպմանը քննարկվել են ԼՂՀ քաղաքական դաշտի, մասնավորապես, Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության և Եվրոպական ազատ դաշինքի միջև փորձի փոխանակմանը, միջկուսակցական հարթակի միջոցով եվրոպական կառույցներում Արցախի Հանրապետության շահերի պաշտպանմանը և համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:

События в Карабахе не могут оставаться вне происходящих в Европе общих процессов – Гюнтер Даувен
Спикер Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян 2 сентября принял заместителя председателя партии Европейский свободный альянс (EFA) Лорену Лопес де Лакаль и исполнительного директора партии Гюнтера Даувена.
Как сообщает пресс-служба парламента НКР, Ашот Гулян высоко оценил деятельность партии Европейский свободный альянс в вопросе поддержки Арцаха и подчеркнул важность визита делегации с целью участия в мероприятиях по случаю 25-летия провозглашения НКР.
«Уверен, что уже второй по счету визит делегации партии Европейский свободный альянс создаст новые возможности сотрудничества», - подчеркнул спикер парламента Арцаха.
Касаясь визита в НКР, исполнительный директор EFA Гюнтер Даувен отметил, что с большой радостью принял приглашение и выразил готовность продолжать информировать европейское сообщество о Нагорном Карабахе.
«События в Арцахе не могут оставаться вне общих процессов, происходящих в Европе», - подчеркнул Гюнтер Даувен.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся обмена опытом между политическим полем НКР, в частности, Демократической партией Арцаха и партией Европейский свободный альянс, защиты интересов Арцаха в европейских структурах и расширения сотрудничества.