Սահմանին կուտակումներ չկան. հակառակորդի տեղաշարժը հսկվում է. Լևոն Մնացականյան
Սահմանին կուտակումներ չկան, հայկական զինուժը ուշադիր հետևում է հակառակորդի տեղաշարժին, «Ռ-Էվոլյուցիա» հաղորդման ժամանակ ասել է ԼՂՀ ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը:
«Եթե համեմատելու լինենք նախքան ապրիլյան գործողությունները և դրանից հետո՝ դիվերսիոն-հետախուզական խմբերի գործողություններ, ներթափանցման փորձեր, զինատեսակների կիրառումներ, իհարկե, այժմ ծավալներով անհամեմատ քիչ է, այժմ հիմնականում կիրառվում են դիպուկահար հրացաններ, խոշոր տրամաչափի հրացաններ և հրաձգային զենքեր», - ասել է Լևոն Մնացականյանը:
Ըստ ՊԲ հրամանատարի՝ ապրիլին Ադրբեջանը ձախողվել է, քանի որ հարձակման նման ծավալնրի դեպքում կատարել է մի փոքր ստորաբաժանման մարտական խնդիր:
«Եթե դա գնահատենք ռազմական տեսանկյունից՝ ոչ այլ ինչ է, քան ձախողում. անցնել լայնածավալ հարձակման և ընդամենը տիրել մի քանի մետր խորության բոլոր ուղղություններում: Մենք հստակ գիտենք, որ իրենց կողմից կորուստները անհամեմատ շատ են, քան ներկայացվում են: Իրենց ԶԼՄ-ները հաղորդում են 30-ից քիչ ավելի կորուստ, բայց ադրբեջանական արտասահմանյան կայքերն արդեն ներկայացնում են 100-ից ավելի կորուստ: Մեզ մոտ չկա մի դեպք, որ ներկայացված չլինի, պարզաբանում տրված չլինի: Մարտական գործողությունների ընթացքում՝ ապրիլի 2-ից 5-ը, ՊԲ-ն տվել է 59 մարտական կորուստ, որն անհամեմատ քիչ է, քան ադրբեջանական կորուստները՝ հաշվի առնելով այն զինատեսակները, ծավալները, զինատեսակների կիրառման քանակը, էլիտար ստորաբաժանումները», - ասել է ՊԲ հրամանատարը:

Армянские вооруженные силы внимательно следят за передвижениями противника – Левон Мнацаканян
Армянские вооруженные силы внимательно следят за передвижениями противника, скопления войск на границе нет, заявил министр обороны НКР, командующий Армией обороны НКР Левон Мнацаканян в ходе передачи «Р-Эволюция».
«Если сравнивать ситуацию до и после апрельских действий – нападения диверсионно-разведывательных групп, попытки проникновения, применение различного типа вооружений – сейчас, конечно, гораздо меньше, сейчас в основном применяются снайперские винтовки, крупнокалиберные винтовки и стрелковое оружие», - сказал Левон Мнацаканян.
По словам командующего Армией обороны НКР, в апреле Азербайджан потерпел неудачу, поскольку при подобных масштабах наступления выполнил боевую задачу небольшого подразделения.
«Если оценивать с военной точки зрения, то это не что иное, как провал: перейти в широкомасштабное военное наступление и всего лишь завладеть несколькими метрами вглубь во всех направлениях. Мы точно знаем, что потерь с их стороны намного больше, чем представляются. Азербайджанские СМИ сообщают о менее 30 убитых, а азербайджанские сайты за рубежом уже говорят о более чем 100 жертвах. У нас нет случая, который бы не был освещен, не было бы разъяснения. Во время боевых действий с 2-го по 5-ое апреля Армия обороны понесла 59 боевых потерь, что намного меньше потерь азербайджанской армии, с учетом видов вооружений, объемов, количества примененного вооружения, элитных подразделений», - сказал командующий АО НКР.