Աղետից խուսափելու համար Երևանն ու Ստեփանակերտը նոր բանակցային հայեցակարգ պետք է մշակեն. Հարցազրույց Արման Մելիքյանի հետ
05/09/2016 15:07
Սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվայում տեղի կունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը, որի կապակցությամբ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ հանդիպմանը քննարկվելու են հրատապ հարցեր: Հանդիպման ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ սպասվող քննարկումների և այդ համատեքստում Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ  Ջեյմ Ուորլիքի հայտարարության մասին Aysor.am-ը զրուցել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Արման Մելիքյանի հետ:
- Պարոն Մելիքյան, ի՞նչ ակնկալել սեպտեմբերի 8-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում Մոսկվայում կայանալիք հանդիպումից:
- Կարող եմ միայն ենթադրել, որ համանախագահ պետությունների ներկայացուցիչները հավաքվելու են Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի գործող ղեկավարների հաջորդ հանդիպման օրակարգը, վայրը և ժամկետները քննարկելու համար: Հասկանալի է, որ այդ հանդիպումը կարող է կայանալ այն դեպքում, եթե Վիեննայի ու Սանկտ-Պետերբուրգի հանդիպումներում կայացված պայմանավորվածությունները կատարված համարվեն, կամ էլ՝ ի հայտ գան այնպիսի նոր հանգամանքներ ու առաջարկներ, որոնք նոր հանդիպում կազմակերպելու համար ծանրակշիռ հիմք հանդիսանան:
- ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, խոսելով այս հանդիպման մասին, Twitter-ի իր էջում գրել է՝ «Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղությունը հնարավոր է»: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս գրառումը:
- Ես էլ եմ գտնում, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԼՂՀ համար արժանապատիվ, տևական և փոխընդունելի խաղաղության հասնելու հնարավորությունը կա, այլ հարց է, որ այդ հնարավորությունն անիմաստ է փնտրել Մադրիդյան սկզբունքներով պարտադրվող բանակցային օրակարգի շրջանակներում:
- Վերջին շրջանում շատ շահարկվեց փոխզիջումների հարցը: Ի՞նչ եք կարծում արդյոք հանդիպման ընթացքում դրանցից կխոսվի: Եթե խոսվի, ապա ի՞նչ զիջումների մասին է խոսքը:
- Համանախագահ պետությունների ներկայացուցիչները կարող են տարաբնույթ առաջարկներով ու նախաձեռնություններով հանդես գալ, բայց հակամարտության կողմերի հասարակություններն են իրավասու դրանք գնահատել որպես խելամիտ փոխզիջում, միակողմանի զիջում, կամ էլ անվերապահ կապիտուլյացիայի մերժելի պահանջ: Հուսով եմ, որ թե միջնորդները, թե հակամարտության կողմերը հստակ են գիտակցում իրենց իրավասությունների և պատասխանատվության սահմանները ու չեն նախաձեռնի այնպիսի գործողություններ, որոնք այդ սահմաններից դուրս կլինեն, ինչն, անկասկած, կարող է ռազմական դիմակայության նոր թեժացման պատճառ լինել:
- Առհասարակ ինչպե՞ս կգնահատեք կողմերի դիվանագիտական զարգացումները Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ:
- 1994 թվականի հրադադարի հաստատումից ի վեր, ցավոք, հայկական կողմերի քաղաքական, դիվանագիտական դիրքերը շարունակաբար թուլացել են: Այդ միտումը կշարունակվի ու կհանգեցնի աղետի, եթե պաշտոնական Երևանն ու Ստեփանակերտը նոր, արդյունավետ բանակցային հայեցակարգ չմշակեն: Հողատվության գաղափարախոսական հենքի վրա կառուցված բանակցային մոտեցումները ոչ միայն հարցի փոխընդունելի կարգավորման ու տևական խաղաղության երաշխիքներ չեն պարունակում, այլև պատերազմի վերսկսման նախադրյալներ են ստեղծում:

Во избежание бедствия Ереван и Степанакерт должны разработать новую переговорную концепцию - интервью с Арманом Меликяном
В Москве 8 сентября состоится встреча сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в связи с которой официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что на встрече «будут обсуждаться актуальные вопросы нагорно-карабахского урегулирования».
О запланированных обсуждениях вокруг Нагорного Карабаха и заявлении американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика в данном контексте корреспондент Aysor.am провел беседу с экс-министром иностранных дел НКР Арманом Меликяном.
- Господин Меликян, чего ожидать от намеченной на 8 сентября в Москве встречи в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ?
- Могу только предположить, что представители стран-сопредседателей встретятся в Москве для обсуждения повестки, места и даты следующей встречи президентов Армении и Азербайджана. Понятно, что эта встреча может состояться в том случае, если достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности будут считаться выполненными, или появятся такие новые обстоятельства и предложения, которые являются весомым основанием для организации новой встречи.
- Сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, говоря о встрече, написал в своем микроблоге Twitter, что «в Нагорном Карабахе можно достичь мира». Как Вы прокомментируете эту запись?
-Я тоже считаю, что для Армении, Азербайджана и НКР есть возможность достижения длительного взаимоприемлемого мира, иной вопрос, что эту возможность бессмысленно искать в рамках навязанной Мадридскими принципами переговорной повестки.
- В последнее время много спекуляций по вопросу уступок. На Ваш взгляд, будут ли в ходе встречи говорить об этом? Если да, то о каких уступках идет речь?
- Представители стран-сопредседателей могут выступать с различными предложениями и инициативами, но общества конфликтующих сторон правомочны оценивать их как разумный компромисс, одностороннюю уступку или безоговорочную капитуляцию. Надеюсь, что и посредники, и стороны конфликта четко понимают границы своих правомочий и ответственности и не предпримут таких действий, которые выходят за эти пределы, что, несомненно, может стать причиной новой эскалации военного конфликта.
- В целом, как Вы оцениваете дипломатические развития сторон вокруг Нагорного Карабаха?
- Начиная с установления режима прекращения огня в 1994 году, к сожалению, дипломатические позиции армянских сторон постепенно ослабевали. Эта тенденция будет продолжаться и приведет к бедствию, если официальный Ереван и Степанакерт не разработают новую, эффективную переговорную концепцию. Построенные на основе идеологии сдачи территорий переговорные подходы не только не являются гарантиями взаимоприемлемого урегулирования вопроса и длительного мира, но и создают предпосылки для возобновления войны.