Արցախում ապրիլյան իրադարձություններից հետո Ռուսաստանը փորձում է ակտիվանալ. Սերգեյ Մինասյան
Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ակտիվ համանախագահ է, ուստի Մոսկվայում ժամանակ առ ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափով հանդիպումների անցկացումը ընդունված պրակտիկա է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվայում նախատեսված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպում:
«Ակնհայտ է, որ ապրիլյան իրադարձություններից հետո Ռուսաստանը փորձում է ակտիվանալ այս գործընթացում, բայց չեմ կարծում, որ իրականում մենք չափազանց կարևոր առաջխաղացման առջև ենք կանգնած: Նման հանդիպումների ժամանակ հայտարարություններ միշտ կլինեն, բովանդակային խնդիրներ ևս կքննարկվեն, բայց դա չի նշանակում, որ այս պահին մենք կանգնած ենք ինչ-որ կարևոր ջրբաժանի առջև: Մենք այս իրավիճակը կտեսնենք այնքան ժամանակ, քանի դեռ կողմերը շարունակում են իրենց դիրքորոշումներում տարբեր մոտեցումներ ունենալ», - ասաց Ս.Մինասյանը:
Անդրադառնալով Twitter-ում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ  Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությանը, որ ԼՂ-ում խաղաղությունը հնարավոր է, Ս.Մինասյանն ընդգծեց.
«Որպես Մինսկի խմբի համանախագահ անդամ երկրի ներկայացուցիչ Ուորլիքը ունի պարտականություններ, որոնք պետք է իրականացնի, ուստի բնական է, որ Ուորլիքը ի պաշտոնե պետք է նման հայտարարություն աներ»:

После апрельских событий в Карабахе Россия пытается активизироваться – Сергей Минасян
Россия – активный сопредседатель Минской группы ОБСЕ, посему время от времени встречи в формате сопредседателей МГ ОБСЕ по вопросу Нагорного Карабаха в Москве – принятая практика, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Сергей Минасян.
В Москве 8 сентября запланирована встреча сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Очевидно, что после апрельских событий Россия пытается активизироваться в этом процессе, но не думаю, что нас ждет чрезвычайно важное продвижение. Во время таких встреч всегда бывают заявления, будут также обсуждаться содержательные вопросы, однако это не значит, что сейчас мы стоим перед каким-то важным рубежом. Мы будем наблюдать подобное состояние до тех пор, пока стороны продолжают иметь в своих позициях разные подходы», - сказал С.Минасян.
Касаясь заявления американского сопредседателя МГ ОБСЕ Джеймса Уорлика в Twitter о том, что «в Карабахе можно достичь мира», С.Минасян подчеркнул:
«Как представитель страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик имеет обязательства, которые должен выполнять, посему в силу занимаемой должности Уорлик естественно должен был сделать такое заявление».