Շարմազանով. Քանի դեռ կյանքի չեն կոչվել Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների պայմանանավորվածությունները, որեւէ առաջնթաց դժվար է ակնկալել
06/09/2016 17:33
Ցեղասպանության դատապարտմամբ Արգենտինան վերահաստատել է իր՝ ժողովրդավարական երկիր լինելու անվիճելի փաստը: Այս մասին ասել է աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը Արգենտինյան Հանրապետության ԱԳՆ արտաքին քաղաքականության հարցերով փոխքարտուղար դեսպան Գուստավո Ռոդոլֆո Սլաուվինենի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից՝ զրուցակիցներն արձանագրել են, որ երկկողմ հարաբերությունները բազմակողմ ձեւաչափով դինամիկ զարգացում են ապրում: Երկուստեք կարեւորվել է տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնումն ու ամրապնդումը, ինչին կողմերի համոզմամբ՝ կարող է նպաստել գործարար համաժողովների անցկացումը:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակություն է հայտնել առ այն, որ Արգենտինյան Հանրապետության օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունները ճանաչել եւ դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը: Էդուարդ Շարմազանովը Գուստավո Ռոդոլֆո Սլաուվինենի հետ զրույցում նշել է, որ Ցեղասպանության դատապարտմամբ Արգենտինան վերահաստատել է իր՝ ժողովրդավարական երկիր լինելու անվիճելի փաստը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկվել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովն արձանագրել է, որ մեր օրերում աշխարհը գնում է ինքնորոշման իրավունքի հաղթարշավի ուղիով:
Նա ընդգծել է, որ բանակցություններում առաջընթաց չի արձանագրվում Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով: Պարոն Շարմազանովի գնահատմամբ՝ քանի դեռ կյանքի չեն կոչվել Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների պայմանանավորվածությունները, բանակցային գործընթացում որեւէ առաջնթաց դժվար է ակնկալել:
Գուստավո Ռոդոլֆո Սլաուվինենն իր հերթին նշել է, որ Արգենտինան հանդես է գալիս ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին:

Шармазанов: Пока не претворены в жизнь договоренности венского и санкт-петербургского форумов, трудно ожидать прогресса в переговорах по Карабаху
06/09/2016 18:04
Осуждением геноцида Аргентина подтвердила неоспоримый факт того, что является демократическим государством. Об этом заявил находящийся в Аргентине с рабочим визитом вице-спикер парламента Армении, руководитель группы дружбы Армения – Аргентина Эдуард Шармазанов во время встречи с вице-секретарем по вопросам внешней политики МИД Аргентинской Республики, послом Густаво Родольфо Слаувиненом.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, собеседники констатировали, что двусторонние отношения переживают динамичное развитие в многостороннем формате. Обоюдно подчеркнута важность дальнейшего расширения и укрепления экономических связей, чему, по убеждению сторон, может способствовать проведение бизнес-форумов.
Шармазанов выразил удовлетворение признанием и осуждением законодательной, исполнительной и судебной властями Аргентинской Республики Геноцида армян. В беседе с Густаво Родольфо Слаувиненом он отметил, что осуждением геноцида Аргентина подтвердила неоспоримый факт того, что является демократическим государством.
На встрече затронуты были также региональные проблемы, обсужден процесс урегулирования нагорно-Карабахского конфликта. Говоря о карабахской проблеме, Э.Шармазанов констатировал, что сегодня мир победно шествует по пути признания права на самоопределение.
Он отметил, что прогресса в переговорах не наблюдается из-за деструктивной позиции Азербайджана. По оценке вице-спикера НС, пока не претворены в жизнь договоренности венского и санкт-петербургского форумов, трудно ожидать прогресса в переговорном процессе.
Густаво Родольфо Слаувинен, в свою очередь, отметил, что Аргентина выступает в пользу исключительно мирного урегулирования НК-конфликта.