Եթե Կարապետյանին մնար, կաշխատեր միայն Լևոն Մկրտչյանի հետ. «Հրապարակ»
«Կարեն Կարապետյանը ՀՀԿ ԳՄ նիստում հայտարարեց, որ ներկայացնելու է երկրի զարգացման ծրագիր՝ բաղկացած 2 փուլից: Առաջինը հնարավոր արագ փոփոխություններին կվերաբերի, որոնք «կարող են ինչ-որ առումով վստահություն և հավատ ներշնչել ծրագրի նկատմամբ», երկրորդը «հեռանկարային զարգացման տեսլականը» կլինի:
Մենք տեղեկացանք նաև, որ համաձայնելուց առաջ նա որոշ պայմաններ է առաջ քաշել: Նախ՝ գործողությունների որոշակի ազատություն` քաղաքականության, ծրագրերի և կադրերի առումով: Նրան ասվել է, որ ՀՅԴ-ի 3 պորտֆելներին չի կարող ձեռք տալ, դրանք անձեռնմխելի են կոալիցիոն հուշագրով:
Չնայած, եթե Կարապետյանին մնար, կաշխատեր միայն Լևոն Մկրտչյանի հետ։ Ուժայինների հարցում ևս նախագահի որոշելիքն է: Մյուսների հարցում կարող է ազատ լինել։ Առայժմ հստակ է միայն Էդվարդ Նալբանդյանի և Վիգեն Սարգսյանի ապագան։ Հնարավոր է՝ փոփոխությունները ևս կատարվեն փուլերով»։

«Грапарак»: Если бы решал Карапетян, то он работал бы только с Левоном Мкртчяном
Газета «Грапарак» пишет, что Карен Карапетян на заседании Исполнительного органа Республиканской партии Армении заявил о том, что представит программу развития страны, состоящую из 2-х этапов. Первый этап будет касаться быстрых изменений, которые «могут в какой-то мере внушить веру и доверие к программе», а второй –  будет «концепцией перспективного развития».
«Мы уже сообщали о том, что до того, как согласиться на эту должность он выдвинул несколько условий. Во-первых, это определенная свобода действий в плане политики, планов и кадров. Ему было сказано, что трогать 3 министерских портфеля АРФ «Дашнакцутюн» нельзя, они неприкосновенны по коалиционному меморандуму.
Хотя, если бы решал Карапетян, то он работал бы только с Левоном Мкртчяном. В вопросе силовиков решение также остается за президентом. В вопросе остальных Карен Карапетян может быть свободен в своем выборе. Пока ясно только будущее Эдварда Налбандяна и Вигена Саркисяна. Возможно, изменения также будут проводиться поэтапно», - пишет газета.