ԼՂՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 10-ին ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտների գործունեությունը՝ դրանք որակելով որպես տարածաշրջանում առաջատար կառույցներ:
ՀՀ օմբուդսմենը նշել է, որ Արցախում նկատելի ձեռքբերումներ կան մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարական հաստատությունների, մասնավորապես խորհրդարանի կողմից ձեւավորվող օմբուդսմենի ինստիտուտի ակտիվ գործունեության մեջ:
Այնուհետեւ քննարկվել են ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը, մարդու իրավունքների ու քաղաքացիական ազատությունների պաշտապանության մեխանիզմների օրենսդրական կատարելագործմանը, Արցախում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը եւ ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:

Спикер парламента НКР принял омбудсмена Армении
Председатель Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял сегодня делегацию во главе с омбудсменом Армении Арманом Татояном, сообщает пресс-служба парламента НКР.
Приветствуя гостей, спикер парламента высоко оценил деятельность институтов омбудсменов Армении и Нагорно-Карабахской Республики, подчеркнув, что они являются ведущими структурами в регионе.
Омбудсмен Армении отметил, что в Арцахе наблюдаются ощутимые достижения в защите прав человека, активной деятельности демократических учреждений, в частности формируемого парламентом института омбудсмена.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся развития демократических институтов, законодательного усовершенствования механизмов защиты прав человека и гражданских свобод, процесса конституционных реформ в Арцахе.
Во встрече участвовали председатель постоянной комиссии парламента НКР по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян и Защитник прав человека НКР Рубен Меликян.