ԱՄՆ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին սահմանափակ քանակով պաշտպանական զենք է մատակարարում.  Ջեյմս Ուորլիք
ԱՄՆ-ն Հայաստանին ու Ադրբեջանին զենք չի մատակարարում, «Ինտերֆաքս» գործակալությանը տված հրացազրուցյում ասել  է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Մենք նրանց պաշտպանական զենք ենք մատակարարում շատ սահմանափակ քանակությամբ, սակայն Ադրբեջանի վերաբերյալ մեր Կոնգրեսի կողմից օրենքով հաստատված մանդատ կա, որը թույլ չի տալիս մեզ զենք մատակարարել, որը կարող է օգտագործվել ղարաբաղյան հակամարտությունում հարձակման նպատակով», - ասել է նա:
«Այսպիսով՝ մենք զենքի մատակարար չենք: Մենք ենթադրում ենք, որ ռազմավարական հարաբերություններ ունենք երկու երկրների հետ», - նշել է Ջեյմս Ուորլիքը:

США поставляют оборонительное оружие Армении и Азербайджану в ограниченном количестве – Уорлик
США не поставляют вооружение Армении и Азербайджану, заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик в интервью агентству «Интерфакс».
«Мы поставляем оборонительное оружие им в очень ограниченном количестве. Но относительно Азербайджана есть узаконенный мандат от нашего Конгресса, он не позволяет нам поставлять оружие, которое может использоваться для наступления в нагорно-карабахском конфликте», - отметил он.
«Таким образом, мы не являемся поставщиками оружия. Мы полагаем, что у нас есть стратегические взаимоотношения с обеими странами», - сказал Д.Уорлик.