Apple-ը թողարկել է նոր գործառական համակարգ՝ iOS 10
Apple ընկերությունը պաշտոնապես թողարկել է նոր գործառական համակարգ իր շարժական սարքերի համար՝ iOS 10-ը, որը հասանելի է iPhone բոլոր մոդելների համար՝ սկսած iPhone 5-ից, նաև iPad-ների համար՝ սկսած iPad mini 2-ից, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նոր համակարգը հասանելի է ծրագրային ապահովման անվճար նորացման ձևով, նաև կարող է բեռնվել iTunes-ի միջոցով:
Համակարգում փոփոխությունները վերաբերել են բլոկավորման էկրանին, Siri ձայնային օգնականին, ստեղնաշարին, ֆոտոպատկերասրահին, անձնական հաղորդագրություններին:
Մասնավորապես, Siri ծրագիրը բացվել է կողմնակի հավելվածների համար, նորացված ֆոտոպատկերասրահն այժմ ճանաչում է դեմքերը և օբյեկտները, իսկ ստեղնաշարը կարող է հուշել պատասխանը՝ տրված հարցին համապատասխան:

Apple выпустила новую операционную систему iOS 10
Компания Apple официально выпустила новую операционную систему для своих мобильных устройств - iOS 10, которая доступна для всех моделей айфонов, начиная с iPhone 5, а также для айпадов, начиная с iPad mini 2, передает русская служба BBC.
Новая система доступна в форме бесплатного обновления ПО, а также может быть загружена через iTunes.
Изменения в системе коснулись экрана блокировки, голосового помощника Siri, клавиатуры, фотогалереи, личных сообщений.
В частности, программа Siri стала открытой для сторонних приложений, обновленная фотогалерея теперь распознает лица и объекты, а клавиатура может подсказать ответ в соответствии с заданным вопросом.