Պետք է կանխել և դատապարտել ԱՊՀ տարածքում ուժի միջոցով հակամարտությունները լուծելու փորձերը. Էդուարդ Շարմազանով
Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 19-ին Տավրիդյան պալատում հանդիպում է ունեցել Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ԱՊՀ ՄԽՎ) խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեևի հետ:
ԱԺ լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Զրուցակիցները քննարկել են ԱՊՀ ՄԽՎ առաջիկա խորհրդի նիստին ՀՀ պատվիրակության մասնակցությանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք կարեւորվել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ի` երկխոսության խորհրդարանական հարթակ լինելու փաստը:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ԱՊՀ ՄԽՎ-ն իր գործունեության 25 տարիների ընթացքում վերահաստատել է իր առանցքային և անփոխարինելի դերը միջխորհրդարանական բազմակողմ համագործակցության ծավալման գործում:
ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է ԱՊՀ տարածքում երկխոսության և խաղաղության հաստատումը` մասնավորապես նշելով. «Մենք պետք է կանխենք եւ դատապարտենք ԱՊՀ տարածքում ուժի միջոցով հակամարտությունների լուծման փորձերը եւ հանդես գանք հասցեական գնահատականներով: Հարկավոր է ընդլայնել կառուցողական երկխոսությունը, այլ ոչ թե փորձել ապակայունացնել տարածաշրջանը»:
ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարն իր հերթին կարևորել է հայ խորհրդարանականների դերն ԱՊՀ ՄԽՎ-ի աշխատանքներում:
Ալեքսեյ Սերգեևը բարձր է գնահատել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի և ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանի գործունեությունը միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներում: Քննարկվել են ԱՊՀ ՄԽՎ-ի 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին հայկական պատվիրակության մասնակցությանն առնչվող հարցեր:

Нужно предотвращать и осуждать попытки силового решения конфликтов на пространстве СНГ – Эдуард Шармазанов
19/09/2016 16:07
Находящийся с рабочим визитом в Санкт-Петербурге вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов встретился 19 сентября в Таврическом дворце с генеральным секретарем Совета МПА СНГ Алексеем Сергеевым. На встрече присутствовал также представитель парламента Армении в МПА СНГ Айк Чилингарян.
Как передает пресс-служба парламента, собеседники обсудили вопросы участия делегации Армении в предстоящем заседании Совета МПА СНГ. Обоюдно была подчеркнута важность трибуны МПА СНГ для парламентского диалога.
Э.Шармазанов отметил, что за 25 лет деятельности МПА СНГ подтвердила свою ключевую и незаменимую роль в содействии многостороннему межпарламентскому сотрудничеству.
Вице-спикер парламента подчеркнул важность диалога и установления мира на пространстве СНГ, в частности отметив: «Мы должны предотвращать и осуждать попытки решения конфликтов на пространстве СНГ посредством силы и выступать с адресными оценками.
Следует расширять конструктивный диалог, а не пытаться дестабилизировать регион».
Генеральный секретарь Совета МПА СНГ в свою очередь особо выделил роль армянских парламентариев в работе МПА СНГ. Алексей Сергеев высоко оценил деятельность вице-спикера Национального Собрания Э.Шармазанова и представителя парламента  Армении в МПА СНГ Айка Чилингаряна в работах Межпарламентской Ассамблеи. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся участия армянской делегации в мероприятиях к 25-летию МПА СНГ.